
2 КЛАС Учитель Горобець Л.Г.
Тема.Уявлення про службові слова та їх роль у реченні 2 клас
Мета: дати поняття про службові слова, їх роль у реченні; закріпити знання про частини мови; розвивати мовлення, спостережливість, критичне мислення, увагу, здатність робити висновки;
виховувати любов до рідної мови, інтерес до навчання.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
Вчитель
І знов покликав дзвоник в клас –
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Тож ми урок свій починаємо,
В путь за знаннями вирушаємо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Інтерактивна вправа « Так чи ні»
- На останніх уроках ми вивчили частини слова. Ні ( Частини мови)
- Ми знаємо дві частини мови. Ні. (Три: іменник, прикметник, дієслово)
- Дієслово називає предмет. Ні. ( Дію предмета)
- Іменник відповідає на питання хто? що? Так.
- Прикметник називає ознаку предмета. Так.
- Зелена, смачний, чемна – це іменники. Ні. ( Прикметники)
ІІІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Хвилинка каліграфії. Коментування з’єднань
Інтерактивна вправа «Знайди помилку»
За іл ів си ий
Учитель. Прочитайте речення, подумайте, хто його міг написати?

Білиі заец сидів за кушем
Діти. Це речення написав Незнайко, бо в ньому є помилки
Учитель.Спишіть речення без помилок. Визначте частини мови.
(Який?) білий – прикметник
(Що робив ?) сидів - дієслово
(Хто?) заєць – іменник
(Що?) кущ – іменник
Учитель. Яке слово залишилось в реченні? ( Слово за)
Чому ми не можемо визначити, яка це частина мови? ( Ми не можемо поставити до нього питання)
2. Оголошення теми та мети уроку
Учитель. Слова, до яких не можна поставити питання, називаються службовими словами. Сьогодні на уроці ми вивчимо службові слова, дізнаємося, чи потрібні вони в нашій мові.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Учитель. Діти, чи знаєте, ви щось про службові слова. Подивіться на вагони поїзда і займіть відповідне місце:
- я нічого не знаю ІІІ вагон
- потребую допомоги ІІ вагон
- все знаю І вагон – ви машиніст
(Майже всі діти сіли в ІІІ вагон)

Учитель. Так, ми ще нічого не знаємо про службові слова. Завдання нашого уроку: дізнатися про них якомога більше.
V. Вивчення теми уроку
1. Знайомство зі службовими словами
А тепер я хочу дізнатися вашу думку: Чи можемо ми обійтись без цих слів?
Зараз виконаємо завдання і спробуємо відповісти на це запитання після виконаної роботи.
Пташки безшумно сідають …зелені гілки ялин.
- Прочитайте речення, Як ви його зрозуміли?
- Чого для розуміння тут не вистачає? (службового слова).
- Якого? Давайте його вставимо.
- Прочитайте речення ще раз. Тепер все в ньому зрозуміло?
- Зробіть висновок: для чого в реченні потрібні службові слова.
2. Інтерактивна вправа «Метод пресс»:
Я гадаю, …
Тому, що …
Отже … .

Отже, ми не можемо обійтися без службових слів, вони зв’язують слова в реченні. Тому запишіть це речення в зошити і підкресліть службове слово.
Учитель. Ми вже дещо дізналися про службові слова?
Учні. Службові слова служать для зв’язку слів у реченні, до них не можна поставити питання.
Учитель. Чи можете пересісти у ІІ вагон?
Учні.Так.
Фізкультхвилинка

3. Самостійна робота
Вправа 2, сторінка 110 (скласти рчення, дописати службові слова з карток)
4. Читання правила
Інтерактивна вправа « Ти - мені, я – тобі »


(Діти читають правило і розповідають його один одному)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.Тест
1. Як називаються слова, що служать для зв’язку слів у реченні:
а) слова – ознаки,
б) слова-дії;
в) службові слова.
2. Яке з поданих слів є службовим:
а) дід;
б) під;
в) лід.
4. Скільки службових слів у вірші Тамари Коломієць?
Світлий ранок в темний ліс
на сніданок роси ніс.
По бадиллі, по корчах
у барилі на плечах.
(Тамара Коломієць)
а) 3;
б) 6;
в) 10.
2. Списування з завданням
Виконання вправи 3
- прочитайте текст, перекажіть
- чи подобається вам вчинок хлопчика, який стояв біля воріт?
- спишіть перший абзац тексту, підкресліть службові слова
3. Інтерактивна вправа «Чарівне сито»
- Пограймо гру «Чарівне сито». Прочитайте всі слова, що записані на дошці. Пересійте їх через своє «Чарівне сито» і залиште тільки ті, що стосуються теми уроку. Можете радитись у парах.
(Думаю, на, вивчу, Леся, поетеса, у, до, з, міркуємо, Україна, над, за )
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання
1. Інтерактивна вправа «Чотири кути»


В кожному кутку класу стоїть стіл, на столі таблички з написами «Іменник», «Прикметник», «Дієслово», «Службові слова». Діти працюють в групах, на партах у них лежать таблички, на яких написані слова, що належать до різних частин мови (у кожної групи слова записані на папері певного кольору). В кожній групі йде обговорення, учні визначають до якої частини мови належать слова. За сигналом вчителя, діти кладуть свої таблички на відповідний стіл.
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Чи поповнили сьогодні на уроці ви свої знання?
- Що нового дізналися?
- Давайте спробуємо сказати, що таке службові слова.

- Чи зможете використати ви ці знання у своєму житті?
- Чи не втрачали ми сьогодні на уроці час неекономно?
- А яка робота принесла найбільше задоволення? Чому, на вашу думку? Так, тому, що добро зажди дуже приємно робити. Отже, робіть добро і отримуйте від цього задоволення.
- Які враження від уроку у вас лишилися?
- У який вагон ви можете сісти тепер?
- Чиї відповіді вас вразили на уроці?
- Вдома виконаєте вправу на сторінці 111, спишите прислів’я, підкреслите службові слова.
Урок української мови
3 клаc Учитель Слюсарева І.М.
Тема. Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній
Мета: ознайомити учнів з поняттям «рід іменників», формувати вміння визначати рід іменників; розвивати уміння аналізувати, узагальнювати та робити посильні висновки; виховувати любов до української мови, шанобливе ставлення до членів своєї родини.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник дзвенить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
-Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте!
ІІ. Мотивція навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні у нас незвичний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
У мовну країну,
Прекрасну й чарівну,
До міста чудес, що іменником звуть.
Тож, друзі, швиденько
Збираймося в путь,
Щоб в мовну скарбницю
Ще раз зазирнуть.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Повторення вивченого з теми «Іменник». Бесіда.
-Отже, ми вже у цій чудовій країні. Щоб не заблукати в пошуках скарбу, поглянемо на карту. А допоможуть нам веселі малята, які підуть разом з нами стежиною знань. (Хлопчика і дівчинку, зроблених з паперу, вчитель переставляє під час уроку на різні пункти маршрутної карти).
Це наші друзі – дошкільнята,
Які все-все хотіли б знати,
І мови рідної навчатись,
І рідним словом милуватись.
- Пригадайте, яка частина мови називається іменником.
- На які групи поділяються іменники за питаннями?
- Які іменники пишуться з великої літери, а які – з малої?
2. Поетична хвилинка.
Ми наближаємось до мосту, що любить вірші й каліграфічне письмо. (Двоє учнів, що підготувалися заздалегідь, читають вірші про маму.)
3. Каліграфічна хвилинка.
Мама, ненька, матуся.
Як ми можемо назвати ці слова?
Доберіть до кожного з них споріднені.
Утворіть словосполучення.
Закінчіть речення:
Хто щиро любить матір, той…
4. Творче списування.
Складіть прислів’я.
Ми пройшли мостом, що любить вірші й каліграфічне письмо, і опинилися в урвищі, в якому лежать розкидані прислів’я.
На сонці тепло, як земля людей.
У кого ненька, а дитя матері.
Мати годує дітей, а біля матері добре.
Птах радіє весні, у того й сорочка біленька.
Назвіть іменники – назви істот і неістот.
Від слів біленька та радіє утворіть споріднені іменники.
ІV. Робота над новим матеріалом
1. Підготовка до вивчення нового матеріалу. «Загадкова драбина».
Відгадайте загадки, запишіть відгадки у стовпчик.
Хто наткав полотна
Аж від лісу до вікна?
Й вихваляється, сміється:
- Отака ширина! (Зима.)
Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає. (Сонце.)
Зроду-віку рук не має, а узори вишиває. (Мороз)
Впаде з неба – не розіб’ється,
Впаде у воду – розпливеться. (Сніг)
Червоні коромисла через річку повисли. (Веселка.)
Напроти кожного іменника запишіть, яким словом його можна замінити (він, вона, воно)
Зима – вона.
Сонце –воно.
Мороз –він.
Сніг –він.
Веселка –вона.
2. Пояснення вчителя.
Загадковою драбинкою ми разом з малятами спустилися й опинилися на триколірній галявині, на якій розкидані іменники трьох родів.
Складання таблиці з учнями.
Рід іменників
Чоловічий
(мій, він)
|
Жіночий
(моя, вона)
|
Середній
(моє, воно)
|
|
|
|
3. Опрацювання правила.
Робота в парах.
Поставте один одному запитання за містом правила.
4. Гра із сигнальними картками «Якого роду?».
Учитель називає іменник, а учні за допомогою сигнальної картки показують, якого він роду.
Олень, Роман, учень, Галя, робітниця, теля, молоко, дошка, доярка, диктант, кінь, гусак, дерево, жито, межа, дощ, сестра, радість, сум, серце, книжка, сонце.
5. Фізкультхвилинка.
Хоч нелегке шкільне життя,
Та все ж веселе і цікаве,
Важливих багато є тут справ,
Але ж є й ігри, і забави.
На жаль, ми опинилися на перині проспаної зарядки. Щоб вирватись з неї, виконаємо кілька вправ.
Вище руки підніміть,
В різні боки розведіть,
У долоні ще плесніть:
Раз, два, два, раз…
За роботу! Все гаразд!
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота із словником
- Знахабніла Двійка вирішила прийти до нашого класу, але ми виконаємо її завдання і зможемо без втрат проминути її печеру.
Учні виписують із орфографічних словників по 2 іменники кожного роду. З одним іменником складають і записують у зошити речення.
2. Самостійна робота
Завдання
Створіть чарівний віночок для мами. Визначте рід записаних іменників.
бджілка
квіточка
голубка
ластівка
сонечко Моя мама, мов…
зіронька
зозуленька
пташка
промінчик
3. Робота в групах
Завдання.
— Спишіть прислів’я, підкресліть іменники, визначте їх рід.
Всяка пташка своє гніздо знає.
У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія.
— Отже, ми зуміли обминути печеру нахабної Двійки і прямим шляхом дійти до вежі гордої Дванадцятки. Це означає, що ми знайшли скарб. Але що це за скарб, нам ще треба відгадати.
Всвітівсепочинаєтьсязмами.
Доведіть правильність розшифрованого твердження.
— Знайдіть у твердженні іменники та визначте їх рід.
Українська мова
3 клас Слюсаева І.М.
Тема. Зв’язок прикметників з іменниками. Доповнення тексту прикметниками
Мета: формувати в учнів вміння встановлювати зв’язок між іменниками і прикметниками; навчати добирати прикметники до іменників, виділяти прикметники з тексту; розвивати усне та писемне мовлення,вміння аналізувати, узагальнювати та робити посильні висновки; виховувати культуру мовлення, старанність,доброзичливість.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Девіз нашого уроку :
Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
Щоб помилки хитрі й спритні
Не ховались у рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будем гарно працювати,
Свою пильність розвивати.
2. Вступне слово, хвилинка поезії
- Діти, я гадаю, що сьогодні ми з вами добре попрацюємо, але спочатку я хочу побачити ваш настрій , з яким ми будемо подорожувати під час уроку. Позначте його в своїх зошитах.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудової рідної мови.
Мову рідну ми вивчаємо,
Її любимо не забуваємо.
Рідну мову будемо знати,
Берегти і поважати.
ІІ. Актуалізація знань.
Бліц-опитування.
· Яку тему ми розглядали на попередніх уроках?
· Які запитання ми розглянули за цією темою? Задайте їх одне одному.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про прикметник, розкриєте його значення та роль у мовленні, навчитеся встановлювати зв’язок прикметника з іменником, робити висновки та узагальнення.
Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.
- Я думаю , що в кінці уроку ви зможете доповнити гілочки нашого куща, який має назву прикметник…
ІУ.Вивчення нового навчального матеріалу
1.Словниковий диктант з поясненням орфограм.
Сестричка,дзьобати,солодка,щасливий,працьовитий,під’їхати, розкрив, схопити,безголосий, веснянка,насувається, легенькі.
2.Робота з загадкою.
- Відгадайте загадку, зверніть увагу на слова, які допоможуть відгадати загадку
Чудо-сани прилетіли. Рукавом махає -
Скакуни в тих санях білі. Сріблом все вкриває.
В санях тих сидить цариця - Що це за цариця? (Зима)
Білокоса, білолиця.
- Які слова допомогли вам уявити зиму?
( Цариця,білокоса, білолиця)
- До якої частини мови вони відносяться?
3. Гра «Юні поети»
Загадку ви правильно відгадали. Тоді допоможіть мені відгадати зимові слова.
Запишіть іменник зима і допишіть до нього прикметники з вірша, який я зараз прочитаю.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... (чудова).
Мороз у лід озера кута —
Зима, тоді всі кажуть.... (люта).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й...(морозна).
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму... (красива).
Гілок під інеєм не видно.
Тоді вона, звичайно,...(срібна).
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима... (холодна).
Зима! Зима! Усякий знає,
Вона...(холодною) буває.
- Записати в зошит:
Зима чудова, люта, серйозна, суха, вітряна, морозна, красива, срібна, холодна.
- Доберіть до іменника зима свої прикметники. Зима — білосніжна, колюча, похмура, казкова, сварлива, сумна.
- Назвіть прикметники близькі за значенням. Як вони називаються?(Синоніми)
· Чудова, красива, казкова
· Люта, вітряна, морозна, холодна, колюча, сварлива
· Срібна, білосніжна
· Похмура, сумна
- Які прикметники вжиті в переносному значенні?(люта,серйозна, срібна, колюча, казкова, сварлива, сумна)
4. Творча пауза.
А зараз відпочинемо і пофантазуємо. Розв'яжіть приклад:
Іменник + прикметник = смішно
(Сонце зелене, заєць оранжевий, жираф мініатюрний, цукор чорний, тощо.)
Молодці! І з цим завданням ви впоралися успішно.
Фізкульт хвилинка
(Виконується під музичний супровід пісні “ Танок сніжинок”)
У. Систематизація та узагальнення знань, вмінь та навичків
1. Робота за підручником.
1.1.Коментоване вибіркове письмо:
-Виписати прикметники і звязані з ними іменники.
1.2.Творче завдання:
- Списати текст, уставляючи прикметники.
2.Робота в парі.
-Прочитайте вірші. Визначте прикметники та звязані з ними іменники.
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова.
Найдорожча, добра, власна.
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов'їна, барвінкова
Українська мова!
Конвалія
Мої квіточки ніжні,
Такі білосніжні.
Тоненькі, тендітні,
Ласкаві, привітні.
Послухай, як срібно
Дзвенить голосок:
"Не треба, не треба
Зривати квіток!"
Надія лише на тебе, друже!
Тепла і ніжна в матусі рука.
Дужа й солона вона – в моряка.
У сталевара – міцна, мозолиста.
Легка, мов крило, - в піаніста-артиста.
У лікаря – чуйна.
Жорстка – в хлібороба...
Тільки ніяка рука у нероби.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
- Яку роль відіграють прикметники в мовленні?
- З якою частиною мови зв'язана?
- Запишемо це у наш «кущик».
Гра «Павутинка»
- Охарактеризуйте наш урок, використовуючи слова частини мови, яку сьогодні вивчали.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1-група- дібрати до слів по 2 прикметника.
2- група-скласти речення з дібраними прикметниками.