Методична робота

 
 
 

Затверджено нові програми для 1-4 класів

Колегія Міністерства освіти і науки України затвердила 13 оновлених та "розвантажених"навчальних програм для школярів 1-4 класів, які застосовуватимуться в молодшій школі вже з 1 вересня.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу.

"Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники – що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення", - зазначила міністр освіти і науки.

За її словами, є зміни, що торкнулися абсолютно всіх оновлених програм.

Зокрема, знято фіксовану кількість годин на вивчення кожної теми – учителі визначатимуть їх самостійно. Ця новація покликана зробити навчальний процес логічнішим та дати більшу свободу вчителю, адже кожен клас має свої індивідуальні особливості, що впливають на те, скільки часу потрібно витрачати на кожну окрему тему.

Програми привели у відповідність до вікових особливостей дітей. Для цього експерти перенесли деякі теми у більш старші класи та скасували ряд вимог, що ставилися перед молодшими школярами.

Уніфіковано термінологію програм, якою мають послуговуватися вчителі та автори підручників. Це дозволило максимально наблизити термінологію до вікових особливостей дітей, а також сприятиме побудові міжпредметних зв’язків.

У свою чергу заступник міністра Павло Хобзей зазначив, що основна ідея полягає в тому, щоб дати дитині розкритися, максимально розвинути її індивідуальність, а не зашорювати, не формувати її, як ту цеглину, а розвивати.

"Для цього потрібно, в тому числі, дати вчителю більшу свободу в підходах, дати їм можливість більше вибирати. Власне, на це й будуть націлені нові програми", - пояснив Павло Хобзей.

У Міністерстві освіти також повідомляють, що загалом було внесено зміни до програм з української мови, літературного читання, математики, інформатики, музичного мистецтва, образотворчого мистецтва, трудового навчання, фізичної культури, іноземних мов для загальноосвітніх та спеціальних навчальних закладів (англійська, німецька, французька та іспанська мови), природознавства, основ здоров’я та з предметів "Мистецтво"і "Я у світі".

Найближчим часом до оновлених програм в МОН підготують нові вимоги до оцінювання досягнень учнів та нові методичні рекомендації. Ці зміни включатимуть виконання завдань олівцем для молодших класів, вчителі не писатимуть червоною ручкою, а система оцінювання молодших учнів враховуватиме вікові особливості дітей тощо.

 
 

“Розвантажені” навчальні програми для 1-4 класів - що чекає в школі з 2 вересня?

“Розвантажені” навчальні програми для 1-4 класів - що чекає в школі з 2 вересня?

 

Затверджено 13 оновлених та “розвантажених” навчальних програм для школярів 1-4 класів - вже з 1 вересня дітям в молодшій школі буде навчатися легше. Відповідне рішення прийняла Колегія Міністерства освіти і науки України сьогодні, 4 серпня, під час засідання в приміщені МОН.

“У нас була система координат, були принципи, якими ми керувалися. Йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу. Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники – що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення”, - зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Програми привели у відповідність до вікових особливостей дітей. Для цього експерти перенесли деякі теми у більш старші класи та скасували ряд вимог, що ставилися перед молодшими школярами.

Уніфіковано термінологію програм, якою мають послуговуватися вчителі та автори підручників. Це дозволило максимально наблизити термінологію до вікових особливостей дітей, а також сприятиме побудові міжпредметних зв’язків.

Загалом внесли зміни до програм з української мови, літературного читання, математики, інформатики, музичного мистецтва, образотворчого мистецтва, трудового навчання, фізичної культури, іноземних мов для загальноосвітніх та спеціальних навчальних закладів (англійська, німецька, французька та іспанська мови), природознавства, основ здоров’я та з предметів “Мистецтво” і “Я у світі”.

У серпні для вчителів у кожній області відбудуться конференції, на яких, в тому числі, презентують та обговорять оновлені програми для 1-4 класів. Також відбудуться засідання методичних об'єднань вчителів початкової школи, де вони розбиратимуть усі оновлення і детально з ними ознайомляться. Таким чином, викладачі достеменно знатимуть про всі введені зміни.

Вже до 1 вересня на онлайн платформі ЕдЕра з’являться перші допоміжні матеріали для вчителів – від відео-курсів та навчальних матеріалів до роз’яснень про різні методики викладання. Використання для цих цілей сайту ЕдЕра – тимчасовий захід, зараз розпочато роботу над створенням відкритої он-лайн платформи, що повністю відводитиметься під ці заходи.

Нагадаємо, що розвантаження навчальних програм для початкової школи – це спільний проект Міністерства освіти і науки України та відкритої он-лайн платформи Ed-Era.com, що відбувався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Внесення змін відбувалося у декілька етапів, протягом двох широких обговорень програм на відкритій платформі вчителі, експерти, активісти та батьки залишили більше 8тис коментарів з пропозиціями змін до програм. Загалом, у широкому обговорені взяло участь більше 4тис учасників, за он-лайн конкурсом було відібрано 20 модераторів, що обробляли усі пропозиції та безпосередньо вносили зміни до програм.

Ключові зміни:

знято фіксовану кількість годин на вивчення кожної теми - тепер учителі визначатимуть їх самостійно, враховуючи рівень підготовки класу, наявність навчально-методичного забезпечення та регіональні особливості
знято дублювання змісту у навчальних предметах «Основи здоров'я», «Я у світі», «Природознавство»
Здійснено перерозподіл тем між класами, щоб привести процес навчання у відповідність до вікових можливостей молодших школярів та принципу здоров’язбереження
уніфіковано термінологію програм, якою мають послуговуватися вчителі та автори підручників, її наближено до вікових особливостей молодших школярів

Зміни в українській мові:

знято складні для учнів початкової школи теми: «Умовне позначення слів», «Спосіб умовного позначення речень», «Складання речень за поданою графічною схемою»
посилено практичне ознайомлення з реченням
осучаснено перелік словникових слів (замість комбайнер, фартух, фанера – радісний, милосердний, співчуття тощо);
зроблено акцент на розвитку усного мовлення, а не на побудові речень за схемами
уведено жанр есе у 3-му класі, щоб стимулювати дітей вільно висловлювати свою думку (замість текст-роздум, текст-міркування, текст-розповідь, які перенесені в старші класи)

Математика:

зміщено акценти із знаннєвих результатів на діяльнісні (враховано пропозиції щодо необхідності реалізації диференційованого підходу до учнів з різними навчальними можливостями)
у програмах 1-2 класів знято вимоги щодо знання напам’ять таблиць додавання та віднімання в межах 10 та 20, таблиць множення та ділення
вчителі зможуть самостійно збільшувати кількість годин на вивчення складних тем, що забезпечить усвідомлене оволодіння відповідною обчислювальною навичкою

Літературне читання:

З кола читання вилучено неактуальних радянських авторів, додано сучасних (з використанням рекомендаційних списків дитячої літератури від Національної бібліотеки України для дітей та авторитетних електронних ресурсів)
Планується видання хрестоматії для учнів початкових класів для серії «Шкільна бібліотека», до якої увійдуть твори сучасних авторів
Скасовано кількісний показник темпу читання, зроблено акцент на розвитку якісного читання дітей – вчитель має розвивати не лише темп, а й спосіб читання, виразність, правильність, розуміння прочитаного
Змінено підходи до аналізу тексту – оцінювати не героя (позитивний-негативний), а вчинки, стимулювати дитину висловлювати свої емоції від прочитаного, розвивати задоволення від читання, а не вимагати виконання інструкцій

Іноземні мови:

замість письма «слів, словосполучень і речень» – усний курс у 1 класі – розвиток мовлення, здатності вести прості діалоги (письмо уводиться лише в 2 семестрі 1 класу, лише букви і прості слова)
скорочено обсяги висловлювань у мовленнєвій компетенції «Говоріння» та обсяги письмових повідомлень у мовленнєвій компетенції «Письмо».
додано сучасні теми, цікаві дітям молодшого віку
уточнено мовленнєві функції щодо опису емоційного стану.

Природознавство:

дотримання принципу послідовності викладання матеріалу і поступовості у нарощуванні складності
уточнено термінологію
зменшено кількість проектів, при цьому розширено їхню тематику, наближено до інтересів дітей

Фізкультура, музика, образотворче мистецтво:

зменшено теорію, декомунізовано зміст (вилучено пісні «Вниз по матушке, по Волге», «Священная война» тощо), додано сучасних авторів, збільшено час на рухову активність і творчість
прибрані психологічно шкідливі ігри, скасована муштра «рівняйсь-струнко», додані сучасні активні ігри на співпрацю і взаємодопомогу, додані здоров’язбережувальні модулі, прибраний контроль нормативів

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

2 КЛАС     Учитель Горобець Л.Г.

Тема.Уявлення про службові слова та їх роль у реченні  2 клас

Мета: дати поняття про службові слова, їх роль у реченні; закріпити знання про частини мови; розвивати мовлення, спостережливість, критичне мислення, увагу, здатність робити висновки;

виховувати любов до рідної мови, інтерес до навчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Хід уроку

І. Організація класу

Вчитель

І знов покликав дзвоник в клас –
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Тож ми урок свій починаємо,
В путь за знаннями вирушаємо.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 

1. Інтерактивна вправа « Так чи ні»

- На останніх уроках ми вивчили частини слова. Ні ( Частини мови)

- Ми знаємо дві частини мови. Ні. (Три: іменник, прикметник, дієслово)

- Дієслово називає предмет. Ні. ( Дію предмета)

- Іменник відповідає на питання хто? що? Так.

- Прикметник називає ознаку предмета. Так.

- Зелена, смачний, чемна – це іменники. Ні. ( Прикметники)

ІІІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Хвилинка каліграфії. Коментування  з’єднань

 

 Інтерактивна вправа «Знайди помилку»

За іл ів си ий

Учитель. Прочитайте речення, подумайте, хто його міг написати?

Білиі заец сидів за кушем

 

 

Діти. Це речення написав Незнайко, бо в ньому є помилки

         Учитель.Спишіть речення без помилок. Визначте частини мови.

(Який?) білий –  прикметник

(Що робив ?) сидів - дієслово

(Хто?) заєць – іменник

 (Що?) кущ  – іменник

Учитель. Яке слово залишилось в реченні? ( Слово за)

 Чому ми не можемо визначити, яка це частина мови? ( Ми не можемо поставити до нього питання)

2. Оголошення теми та мети уроку

Учитель. Слова, до яких не можна поставити питання, називаються службовими словами. Сьогодні на уроці ми вивчимо службові слова, дізнаємося, чи потрібні вони в нашій мові.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

Учитель. Діти, чи знаєте, ви щось про службові слова. Подивіться на вагони поїзда і займіть відповідне місце:

-         я нічого не знаю  ІІІ вагон

-         потребую допомоги ІІ вагон

-         все знаю І вагон – ви машиніст

(Майже всі діти сіли в ІІІ вагон)

 

 

Учитель. Так, ми ще нічого не знаємо про службові слова. Завдання нашого уроку: дізнатися про них якомога більше.

V. Вивчення теми уроку

1. Знайомство зі службовими словами

А тепер я хочу дізнатися вашу думку: Чи можемо ми обійтись без цих слів?

Зараз виконаємо завдання і спробуємо відповісти на це запитання після виконаної роботи.

 

Пташки безшумно сідають …зелені гілки ялин.

 

- Прочитайте речення,  Як ви його зрозуміли?

- Чого для розуміння тут не вистачає? (службового слова).

- Якого? Давайте його вставимо.

- Прочитайте речення ще раз. Тепер все в ньому зрозуміло?

 

- Зробіть висновок:  для чого в реченні потрібні службові слова.

 

2. Інтерактивна вправа «Метод пресс»:

Я гадаю, …

Тому, що …

Отже … .

 

Отже, ми не можемо обійтися без службових слів, вони зв’язують слова в реченні. Тому запишіть це речення в зошити і підкресліть службове слово. 

Учитель. Ми вже дещо дізналися про службові слова?

Учні. Службові слова служать для зв’язку слів у реченні, до них не можна поставити питання.

Учитель. Чи можете пересісти у ІІ вагон?

Учні.Так.

                       Фізкультхвилинка

 

                                

 

3. Самостійна робота

Вправа 2, сторінка 110 (скласти рчення, дописати службові слова з карток)

4. Читання правила

Інтерактивна вправа « Ти - мені, я – тобі »

                 

 

(Діти читають правило і розповідають його один одному)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1.Тест

1. Як називаються слова, що служать для зв’язку слів у реченні:

а)  слова – ознаки,

б) слова-дії;

в) службові слова.

2. Яке з поданих слів є службовим:

а)  дід;

б)  під;

в) лід.

 4. Скільки службових слів у вірші Тамари Коломієць?

Світлий ранок в темний ліс
на сніданок роси ніс.
По бадиллі, по корчах
у барилі на плечах.
           (Тамара Коломієць)

а) 3;

б) 6;

в) 10.

2. Списування з завданням

Виконання вправи 3

-         прочитайте текст, перекажіть

-         чи подобається вам вчинок хлопчика, який стояв біля воріт?

-         спишіть перший абзац тексту, підкресліть службові слова

3. Інтерактивна вправа «Чарівне сито»

- Пограймо гру «Чарівне сито».  Прочитайте всі слова, що записані на дошці. Пересійте їх через своє «Чарівне сито» і залиште тільки ті, що стосуються теми уроку.    Можете радитись у парах.

(Думаю, на, вивчу,  Леся, поетеса,  у, до, з,  міркуємо,  Україна, над, за )

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання

1. Інтерактивна вправа «Чотири кути»

В кожному кутку класу стоїть стіл, на столі таблички з написами «Іменник», «Прикметник», «Дієслово», «Службові слова». Діти працюють в групах, на партах у них лежать таблички, на яких написані слова, що належать до різних частин мови (у кожної групи слова записані на папері певного кольору). В кожній групі йде обговорення, учні визначають до якої частини мови належать слова. За сигналом вчителя, діти кладуть свої таблички на відповідний стіл.

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Чи поповнили сьогодні на уроці ви свої знання?

- Що нового дізналися?

- Давайте спробуємо сказати, що таке службові слова.

 

- Чи зможете використати ви ці знання у своєму житті?

- Чи не втрачали ми сьогодні на уроці час неекономно?

- А яка робота принесла найбільше задоволення? Чому, на вашу думку? Так, тому, що добро зажди дуже приємно робити. Отже, робіть добро і отримуйте від цього задоволення.

- Які враження від уроку у вас лишилися?

- У який вагон ви можете сісти тепер?

- Чиї відповіді вас вразили на уроці?

- Вдома виконаєте вправу на сторінці 111, спишите прислів’я, підкреслите службові слова.

 

 

Урок української мови

3 клаc   Учитель Слюсарева І.М.

Тема. Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній

Мета: ознайомити учнів з поняттям «рід іменників», формувати вміння визначати рід іменників; розвивати уміння аналізувати, узагальнювати та робити посильні висновки; виховувати любов до української мови, шанобливе ставлення до членів своєї родини.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дзвоник дзвенить, не стихає,

Школярів усіх скликає:

-Гей, до класу поспішайте,

На місця свої сідайте!

 

ІІ. Мотивція навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні у нас незвичний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

У мовну країну,

Прекрасну й чарівну,

До міста чудес, що іменником звуть.

Тож, друзі, швиденько

Збираймося в путь,

Щоб в мовну скарбницю

Ще раз зазирнуть.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Повторення вивченого з теми «Іменник». Бесіда.

-Отже, ми вже у цій чудовій країні. Щоб не заблукати в пошуках скарбу, поглянемо на карту. А допоможуть нам веселі малята, які підуть разом з нами стежиною знань. (Хлопчика і дівчинку, зроблених з паперу, вчитель переставляє під час уроку на різні пункти маршрутної карти).

 Це наші друзі – дошкільнята,

Які все-все хотіли б знати,

І мови рідної навчатись,

І рідним словом милуватись.

- Пригадайте, яка частина мови називається іменником.

- На які групи поділяються іменники за питаннями?

- Які іменники пишуться з великої літери, а які – з малої?

2. Поетична хвилинка.

Ми наближаємось до мосту, що любить вірші й каліграфічне письмо. (Двоє учнів, що підготувалися заздалегідь, читають вірші про маму.)

3. Каліграфічна хвилинка.

Мама, ненька, матуся.

Як ми можемо назвати ці слова?

Доберіть до кожного з них споріднені.

Утворіть словосполучення.

Закінчіть речення:

Хто щиро любить матір, той…

4. Творче списування.

Складіть прислів’я.

Ми пройшли мостом, що любить вірші й каліграфічне письмо, і опинилися в урвищі, в якому лежать розкидані прислів’я.

На сонці тепло,                       як земля людей.

У кого ненька,                             а дитя матері.

Мати годує дітей,                        а біля матері добре.

Птах радіє весні,                            у того й сорочка біленька.

Назвіть іменники – назви істот і неістот.

Від слів біленька та радіє утворіть споріднені іменники.

ІV. Робота над новим матеріалом

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу. «Загадкова драбина».

Відгадайте загадки, запишіть відгадки у стовпчик.

Хто наткав полотна

Аж від лісу до вікна?

Й вихваляється, сміється:

- Отака ширина! (Зима.)

Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає. (Сонце.)

Зроду-віку рук не має, а узори вишиває. (Мороз)

Впаде з неба – не розіб’ється,

Впаде у воду – розпливеться. (Сніг)

Червоні коромисла через річку повисли. (Веселка.)

Напроти кожного іменника запишіть, яким словом його можна замінити (він, вона, воно)

Зима – вона.

Сонце –воно.

Мороз –він.

Сніг –він.

Веселка –вона.

2. Пояснення вчителя.

Загадковою драбинкою ми разом з малятами спустилися й опинилися на триколірній галявині, на якій розкидані іменники трьох родів.

Складання таблиці з учнями.

           Рід іменників

Чоловічий

(мій, він)

Жіночий

(моя, вона)

Середній

(моє, воно)

 

 

 

 

3. Опрацювання правила.

Робота в парах.

Поставте один одному запитання за містом правила.

4. Гра із сигнальними картками «Якого роду?».

Учитель називає іменник, а учні за допомогою сигнальної картки показують, якого він роду.

  Олень, Роман, учень, Галя, робітниця, теля, молоко, дошка, доярка, диктант, кінь, гусак, дерево, жито, межа, дощ, сестра, радість, сум, серце, книжка, сонце.

5. Фізкультхвилинка.

Хоч нелегке шкільне життя,

Та все ж веселе і цікаве,

Важливих багато є тут справ,

Але ж є й ігри, і забави.

На жаль, ми опинилися на перині проспаної зарядки. Щоб вирватись з неї, виконаємо кілька вправ.

Вище руки підніміть,

В різні боки розведіть,

У долоні ще плесніть:

Раз, два, два, раз…

За роботу! Все гаразд!

V.  Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота із словником

- Знахабніла Двійка вирішила прийти до нашого класу, але ми виконаємо її завдання і зможемо без втрат проминути її печеру.

Учні виписують із орфографічних словників по 2 іменники кожного роду. З одним іменником складають і записують у зошити речення.

2. Самостійна робота

Завдання

Створіть чарівний віночок для мами. Визначте рід записаних іменників.

                                                бджілка

                                                                                 квіточка

голубка

                                                                                            ластівка

сонечко                    Моя мама, мов…

                                                                                зіронька

зозуленька

                                                                       пташка

                         промінчик

       3. Робота в групах

Завдання.

— Спишіть прислів’я, підкресліть іменники, визначте їх рід.

Всяка пташка своє гніздо знає.

У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.

 

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія.

— Отже, ми зуміли обминути печеру нахабної Двійки і прямим шляхом дійти до вежі гордої Дванадцятки. Це означає, що ми знайшли скарб. Але що це за скарб, нам ще треба відгадати.

Всвітівсепочинаєтьсязмами.

Доведіть правильність розшифрованого твердження.

— Знайдіть у твердженні іменники та визначте їх рід.

Українська мова

3 клас   Слюсаева І.М.

 

 

Тема.   Зв’язок прикметників з іменниками. Доповнення тексту прикметниками

 

Мета: формувати в учнів вміння встановлювати зв’язок між іменниками і прикметниками; навчати добирати прикметники до іменників, виділяти прикметники з тексту; розвивати усне та писемне мовлення,вміння аналізувати, узагальнювати та робити посильні  висновки; виховувати культуру мовлення, старанність,доброзичливість.

 

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. Девіз нашого уроку :

Думати швидко.

Виконувати чітко.

Творчо працювати.

Каліграфічно писати.

Щоб помилки хитрі й спритні

Не ховались у рядках,

Щоб всі букви в кожнім слові

Опинились на місцях,

Будем гарно працювати,

Свою пильність розвивати.

 

2.  Вступне слово, хвилинка поезії

- Діти, я гадаю, що сьогодні ми з вами добре попрацюємо, але спочатку я хочу побачити ваш настрій , з яким ми будемо подорожувати під час уроку. Позначте його в своїх зошитах.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну чудової рідної мови.

Мову рідну ми вивчаємо,

Її любимо не забуваємо.

Рідну мову будемо знати,

Берегти і поважати.

 

ІІ. Актуалізація знань.

Бліц-опитування.

·        Яку тему ми розглядали на попередніх уроках?

·        Які запитання ми розглянули за цією темою? Задайте їх одне одному.

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про прикметник, розкриєте  його значення та роль у мовленні, навчитеся встановлювати зв’язок прикметника з іменником,  робити висновки та узагальнення.

Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.

- Я думаю , що в кінці уроку ви зможете доповнити гілочки нашого куща, який має назву прикметник…

 

 
   

ІУ.Вивчення нового навчального матеріалу

1.Словниковий диктант з поясненням орфограм.

Сестричка,дзьобати,солодка,щасливий,працьовитий,під’їхати, розкрив, схопити,безголосий, веснянка,насувається, легенькі.

2.Робота з загадкою.

  - Відгадайте загадку, зверніть увагу на слова, які допоможуть відгадати загадку

Чудо-сани прилетіли.                                      Рукавом махає -

Скакуни в тих санях білі.                                Сріблом все вкриває.

В санях тих сидить цариця -                         Що це за цариця?          (Зима)

Білокоса, білолиця.

      - Які слова допомогли вам уявити зиму?

                ( Цариця,білокоса, білолиця)

- До якої частини мови вони відносяться?

3. Гра «Юні поети»

 Загадку ви правильно відгадали. Тоді допоможіть мені відгадати зимові слова.

 Запишіть іменник зима і допишіть до нього прикметники з вірша, який я зараз прочитаю.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така... (чудова).

Мороз у лід озера кута —

Зима, тоді всі кажуть.... (люта).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й...(морозна).

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму... (красива).

Гілок під інеєм не видно.

Тоді вона, звичайно,...(срібна).

Синичка змерзла і голодна,

Бо видалась зима... (холодна).

Зима! Зима! Усякий знає,

Вона...(холодною) буває.

-    Записати в зошит:

Зима      чудова, люта, серйозна, суха, вітряна, морозна, красива, срібна, холодна.

-  Доберіть до іменника зима свої прикметники. Зима — білосніжна, колюча, похмура, казкова, сварлива, сумна.

- Назвіть прикметники близькі за значенням. Як вони  називаються?(Синоніми)

·        Чудова, красива, казкова

·        Люта, вітряна, морозна, холодна, колюча, сварлива

·        Срібна, білосніжна

·        Похмура, сумна

- Які прикметники вжиті в переносному значенні?(люта,серйозна, срібна, колюча, казкова, сварлива, сумна)

4. Творча пауза.

А зараз відпочинемо і пофантазуємо. Розв'яжіть приклад:

Іменник + прикметник = смішно

(Сонце зелене, заєць оранжевий, жираф мініатюрний, цукор чорний, тощо.)

         Молодці! І з цим завданням ви впоралися успішно.

 Фізкульт хвилинка

(Виконується під музичний супровід пісні “ Танок сніжинок”)

 

У. Систематизація та узагальнення  знань, вмінь та навичків

1.     Робота за підручником.

1.1.Коментоване вибіркове письмо:

-Виписати прикметники і звязані з ними іменники.

 1.2.Творче завдання:

 - Списати текст, уставляючи прикметники.

 2.Робота в парі.

-Прочитайте вірші. Визначте прикметники та звязані з ними іменники.

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова.

Найдорожча, добра, власна.

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов'їна, барвінкова

Українська мова!

 

Конвалія

Мої квіточки ніжні,

Такі білосніжні.

Тоненькі, тендітні,

Ласкаві, привітні.

Послухай, як срібно

Дзвенить голосок:

"Не треба, не треба

Зривати квіток!"

Надія лише на тебе, друже!                                                 

Тепла і ніжна в матусі рука.

Дужа й солона вона – в моряка.

У сталевара – міцна, мозолиста.

Легка, мов крило, - в піаніста-артиста.

У лікаря – чуйна.

Жорстка – в хлібороба...

Тільки ніяка рука у нероби.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

    - Яку роль відіграють прикметники в мовленні? 

- З якою частиною мови зв'язана?

- Запишемо це у наш «кущик».

Гра «Павутинка»

-         Охарактеризуйте наш урок, використовуючи слова частини мови, яку сьогодні вивчали.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1-група- дібрати до слів по 2 прикметника.

2- група-скласти речення з дібраними прикметниками.

 

 

 


Урок розвитку зв’язного мовлення 2 клас  Учитель Горобець Л.Г.

Опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша В.Марсюка

«Моє оленятко».

Тема опису «Оленятко».

Мета: навчати учнів складати опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша; сприяти розвитку усного і писемного мовлення: умінню правильно будувати речення, удосконалювати навички описового мовлення; розширювати активний словниковий запас учнів; розвивати точність, виразність мовлення; виховувати любов до природи, доброту та чуйність до тварин; формувати естетичне сприйняття фауни рідного краю.

Хід уроку

(Слайд 1) –заставка

І. Організаційний момент

- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми в уяві перенесемось до весняного лісу.

(Слайд 2)- ліс

Запис «Число. Класна робота.»

-         Йдемо по лісу, насолоджуємось співом пташок, запахом весняної природи. А кого ми можемо тут зустріти?

-         І раптом перед нами відкривається чудова галявина з запашними травами. І… о, диво! Перед нами… Хто? Ви дізнаєтесь із віршика.

(Слайд 3)- вірш

Оленя одне блукало,

Оленя когось шукало.

Оля Олю запитала:

-От кого воно шукало?

Оля Олі каже прямо:

-Оленя шукало маму!

- Хто шукав маму?

ІІ Актуалізація опорних знань

(Слайд 4) - сім’я оленів(фото)

1.    Хвилинка каліграфії

-         Запишіть каліграфічно   Ол ень их ня тко

2.    Словникова робота

-         Як називають тата оленятка?

(Слайд 5) – «Олень»

-         Поділити на склади. Чи можна поділити на склади для переносу? Чому ні? Поставити наголос. Запам’ятати написання (словникове слово).

-         Як називають маму оленятка?

(Слайд 6) – «Олениха»

-         Поділ на склади, наголос.

(Слайд 7) – «Оленятко»

-         Що ви знаєте про цих тварин?

-         Відкрийте підручник на ст. 115. Що ви бачите на малюнку?

-         «У оленихи народилось маленьке оленятко».

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

-         Сьогодні на уроці ми будемо описувати оленятко.

ІV. Робота над темою уроку

Робота за підручником (С.114 – 115)

-         Читання вірша В.Марсюка «Моє оленятко».

-         З чим автор порівнює очі, хвіст, шерсть, вуха, ніжки оленяти?

«Очі, мов сливи»

«Хвіст, як вата»

«Шерсть м’яка, неначе пух»

«Вуха, як два листочки»

«Ніжки, мов тонесенькі берізки»

(Слайд 8) – фізкультхвилинка

Фізкультхвилинка

(Слайд 9) – оленятко (фото)

-         Погляньте на с.115. Нам поданий план, за яким будемо записувати текст.

-         1. Якого кольору оленятко?

-         Давайте скажемо не просто «Оленятко», а (яке?) «Маленьке оленятко» (кумедне, цікаве, гарненьке)

-         «Маленьке оленятко рудого кольору. Воно вкрите білими плямочками».

-         2. Які в нього ніжки?

-         Що сказано у вірші про ніжки оленяти? Ніжки які? (білі).

-         3. На що вони подібні? (на тонесенькі берізки).

-         Погляньте на фото. То як ми скажемо про ніжки оленяти? Білі, стрункі ніжки»).

-         «Його білі ніжки стрункі, мов тонесенькі берізки».

-         4. Яка шерсть в оленяти?

-         «Шерсть м’яка, неначе пух».

-         5. На що подібні в нього очі?

(Слайд 10)- голова оленяти (фото)

-         Як у вірші про це сказано? (На сливи). Тобто вони які? (великі, круглі). Воно ще маленьке, все для нього цікаве. Оленятко розглядає навколишній світ своїми оченятами. Давайте скажемо «допитливі оченята»

-         «Допитливі оченята, як дві великі сливи».

-         6. Які вушка в оленяти? Як сказано у вірші? (два листочки) «гостренькі»

-         «Вушка в оленяти схожі на два гостренькі листочки».

-         7. З чим автор порівнює його хвіст? (з ватою). Отже, він який? «Хвіст м’який, пухнастий).

-         «Хвіст м’який, пухнастий, як вата».

(Слайд 11)- оленятко (фото)

-         (зразок розповіді вчителя):

«Маленьке оленятко – кумедна тваринка.

Воно рудого кольору, вкрите білими плямочками. У нього тендітні світлі ніжки. Вони стрункі, мов тонесенькі берізки. Шерсть у оленятка гладенька, м’якенька, наче пух. А допитливі оченята схожі на темні сливи. Вушка в оленяти, немов два гостренькі листочки. Його хвостик схожий на грудочку вати. Мені дуже подобається це маленьке оленя.

-         Хто зможе самостійно описати оленятко, користуючись планом, словами з вірша та малюнком? (Розповідь дітей).

Самостійний запис тексту.

І підгрупа – самостійно;

ІІ підгрупа – речення в хаотичному порядку. Підібрати речення – відповідь на запитання.

ІІІ підгрупа – списати готовий текст.

-         Декілька учнів зачитують свої роботи. Перевіряють.

V. Підсумок уроку.

- Що вчилися робити на сьогоднішньому уроці?

- Що нового дізнались?

(Слайд 12)- смайлик.

 

                                                     

 

Урок  з математики

2 клас    Учитель Нестеренко Л.Д.

 

Тема. Стара казка на новий лад.

Мета: узагальнити знання учнів з теми «Табличне додавання і віднімання з переходом через розряд»; через використання ігрових завдань розширювати кругозір, збагачувати словниковий запас, розвивати творчі здібності, мовлення, логічне мислення; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, інтерес до усної народної творчості.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

                     Дзвоник всім нам дав наказ -
                     До роботи швидше в клас.

                     Біля парти станем чемно -
                     Хай мине час не даремно.
       

ІІ. Мотивція навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку
                    На дворі сьогодні  хмарно

                    А у класі тепло, гарно

                   Сміху по саму зав’язку,

                   Ну, а ми покажем  казку.

   Сьогодні ми побуваємо в світі чарівної казки. Назву казки ви дізнаєтесь, коли виконаєте завдання.
     Треба обчислити значення виразів і записати букви в порядку зростання.

                    9+2=11                          8=К

                   10+3=13                         9=О       
                   14-5 = 9                         11=Л

                   16-8=8                           12=О
                    7+5=12                          13=Б
                   19-0=19                         14=О
                   7+7=14                          19=К
- Як називається казка?

                     У хатині біля граба

                     Жили були дід та баба

                      І синочка  вони мали

                     « Колобком» його назвали.
- Чим вона закінчилась?
 - Хотіли б ви, щоб Колобок залишився цілим? Тоді слухайте нову казку.


ІІІ. Узагальнення й систематизація навчального матеріалу

1. Відгадування загадок

Вчитель:  Жив був Колобок( показує мал.) А через ліс від нього жив його  брат Пиріжок( показ мал.) . Вирішив Колобок провідати свого брата Пиріжка. Покотився Колобок по доріжці, а на зустріч йому…
- Хто?
                (виходить учень в ролі Зайчика)
Зайчик: - Колобок ,Колобок я тебе з’їм!
Колобок: - Не їж мене, Зайчику. Я тобі пісеньку заспіваю.
Зайчик:   - Та чув я твою пісню. Відгадай краще мої загадки:

                  Немов натянута  струна
                  Така рівнесенька вона,
                   Початку і кінця нема.
                   Що це за лінія?( пряма)
                    
                  Чотири маю сторони,
                  Усі однакові вони,
                  Всі четверо кутів - прямі  

                  Ім’я моє назвіть самі.( квадрат)
         
                  Чотири маю сторони
                   Не всі однакові вони

                  Прямих кутів чотири маю
                  Як мене називають.( прямокутник)

 

                  Відгадай, що за фігура це: вона нагадує яйце (овал)

 

 

 

         2. Відгадування ребусів
Вчитель:  Числа оточують нас всюди, навіть на квитках на автобус, тролейбус, трамвай. Допоможіть Колобку вибрати  «щасливий квиток», в якому сума перших трьох чисел і трьох останніх рівні:
№ 483975                               № 943556                                        № 325263
Автобус                                   Автобус                                            Автобус

5грн 50 коп                            5 грн 50 коп                                     5грн 50 коп
 

Зайчик :             Колобочку, відгадай ребуси:
                 100ли (столи)                          г1на ( година)
                 с3ж (стриж)                             р1а (родина)
                 ві3 (вітри)                                 пі2л (підвал)
                 3буна (трибуна)                      5но (п’ятно)

 

          3. Робота над прислів’ями
Зайчик:           Молодець, Колобок! Котися далі.

Вчитель:         Котиться Колобок далі, а назустріч йому…

                                       (виходить Вовк)
Вовк:         Колобок, Колобок, я тебе з’їм!

Колобок:         Не їж мене , Вовче, я тобі пісеньку заспіваю!
Вовк :               Та чув я твою пісню. Краще давай поговоримо про прислів’я з числами. Я буду говорити початок прислів’я, а ти закінчуй разом з дітьми.
           * Одна голова добре,( а дві краще).
           * За двома зайцями поженешся, ( ні одного не впіймаєш).
           *Сім раз відмір( один раз відріж).
           * Краще один раз побачити, ( ніж 100 раз почути).
           * Не май 100 карбованців,( а май 100 друзів).

       Фізкультхвилинка

       4. Розв’язування задач

Вчитель:       Молодці! Покотився Колобок по доріжці, а на зустріч йому…
                         (виходить Ведмідь)

Ведмідь:      Колобок, Колобок я тебе з’їм!

Колобок:      Не їж мене, Ведмедику, я тобі пісеньку заспіваю!
Ведмідь:      Пісню твою я вже чув, розв’яжи замість неї задачі:

 

*Один ішов – 10 коп. знайшов. Якщо троє йтимуть, то скільки знайдуть?
* У дитячому садочку бігало 10 дітей. Няня принесла один десяток яблук. Чи всім дітям вистачить? 
* У квартирі було три кімнати. З однієї кімнати зробили дві. Скільки кімнат тепер у квартирі?
* У кімнаті горіло 7 свічок. Пройшла людина і погасила 2 свічки. Скільки свічок залишилося ?
( учні допомагають Колобку розв’язати  задачі)

5. Робота з геометричним матеріалом

Вчитель :      Котиться Колобок далі, пісеньку співає, а на зустріч йому…
                       ( виходить Лисичка)
Лисичка:       Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
Колобок:      Не їж мене, Лисонька. Я тобі пісеньку заспіваю.
Лисичка:      Добре ти пісні співаєш, так я їх вже чула. Виконай краще моє завдання. Склади мій портрет з геометричних фігур.
               (Колобок з дітьми виконують завдання)

 

 ІV. Підсумок уроку

 Рефлексія

—  Давайте поділимося своїми враженнями від уроку за допомогою гри «Вихвалялки». Починайте речення зі слів « Сьогодні на уроці я...»

 — Ви допомогли  Колобку виконати всі завдання звірів. І він зустрівся зі своїм братом Пиріжком. От і казочці кінець. Хто Колобку допомагав – Молодець!

 

Урок-подорож з математики

2 клас Горобець Л.Г.

 

Тема. Закріплення таблиці множення на 7.  

Мета: сприяти свідомому засвоєнню учнями таблиць множення і ділення, вдосконалювати швидкі обчислювальні навички;  розвивати уміння розв’язувати складені задачі, мислення, увагу; виховувати інтерес до уроків математики, доброзичливість, бажання допомагати іншому.

       

                                              Хід уроку

 І. Організаційний момент

          Підрівнялися рівненько,

          Усміхнулися гарненько.

          На уроці не дрімати,

          Дружно думати й рахувати.

 ІІ. Мотивція навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-подорож. І розпочнемо його з казки. Отож, слухайте уважно.

Ген за синіми морями та за темними лісами, проти неба, на землі жив козак в однім селі. (З’являється малюнок козака) Звали його Іван. Був він сміливий і відважний, завжди допомагав друзям, виручав з біди.

Одного разу вирушив він у подорож.Чи довго їхав, чи ні, аж дорога привела його до казкового міста. Навколо була чудова природа, та всі діти ходили в цьому місті сумні. Не чутно було веселого сміху.

— Що ж сталося?- поцікавився козак Іван. Йому розповіли, що лютий Змій налетів одного разу і вкрав у дітей хороші оцінки.

Не зміг цього стерпіти козак. Вирішив він битися із змієм і перемогти його. Та от біда – ніхто не знав дороги до царства Змія. Вирішив козак попитати дорогу у столітнього дідуся, який жив у лісовій хатині. Знав Іван, що хоч і вкаже шлях дідусь, нелегко буде перемогти Змія. Потрібні йому вірні побратими, бо одному не впоратись.

— Чи згодні ви стати такими побратимами?

Добре. Сьогодні під час подорожі ви повинні показати знання з вивчених таблиць множення і ділення, бути уважними в обчисленнях. Ми будемо складати і розв’язувати складені задачі, рівняння.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Гра « Блискавка»

Отже, перше випробування - “Блискавка”. Перевіримо ваші знання з вивченої таблиці множення 7.

На дошці 10 прикладів на множення 7. По команді вчителя за 1хв учні повинні їх розв’язати. ( В зошит записують в рядочок тільки  відповіді) .

 Взаємоперевірка. (Обмін зошитами. Взаємооцінювання.)

2. Гра «Хто правий»

–  Не одну ніч і не один день був козак у дорозі. Ось і хатинка, а на порозі – дідусь з чарівним клубочком. Вислухав він козака і сказав, що вкаже дорогу, але спочатку повинен Іван виграти гру “Хто правий?”

 (Використання мультимедійної дошки або серії карток)

Діти, ви бачите приклад. Під ним – зображення двох казкових героїв із відповідями до прикладу. Виберіть, хто з них правий?

 

ІV. Узагальнення й систематизація навчального матеріалу

     Виграв козак гру і подарував йому дідусь клубочок, але попередив, що багато прийдеться перешкод подолати, щоб дістатись до царства  Змія. Допоможуть козаку уважність, кмітливість і вірні друзі.

    Покотився клубочок, помчав уперед козак. Під’їхав він до каменя, від якого відходять три дороги. Задумався козак : ”По якій же йти?”. Тут з нірки вискочила мишка. Козак почастував її хлібом, і вона сказала: “Не сумуй, козаче. Розв’яжи ось ці приклади, то може й дорогу знайдеш”.

1. Розв’язування прикладів.

( На партах лежать смужки, на яких у стовпчик записані приклади. На полях зошитів діти записують тільки відповіді.)

7х5-15=                    20  -     П

(24-17)х3=               21   -     Р

3х6+15=                   33  -      Я

48:6+9=                    17  -      М

6х8-29=                    19  -      О

Допоможете козаку розв’язати приклади? А знайти дорогу допоможуть літери українського алфавіту за номерами.

Подякував козак мишці і швидко помчав прямо по дорозі.

Під’їхав він до високого дуба і вирішив відпочити. Ліг під деревом і заснув. І сниться йому, що дуб говорить до нього людським голосом: ”Годі спати, козаче! Змій не дрімає. Зірви 2 жолуді”. Тільки-но зірвав козак 2 жолуді, як вони розкрились, а з них випали листочки з задачами. Давайте ми разом з козаком розв’яжемо ці задачі.

2. Робота над задачею

Колективний аналіз умови до задачі, складання короткого запису. Самостійне розв’язування задачі ( 1учень біля дошки. Оцінювання відповіді).

3. Гра на увагу “Листочок”.

По клітинках ігрового поля слід пересуватися з однієї клітинки в другу за командами вчителя. Пересувати “осінній листочок” потрібно тільки очима. Після кількох команд учителя учні залишають”листочок” в тій клітинці, на якій зупиниться вчитель.

 

 

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 4. Рухлива хвилинка.

 5. Розв'язування рівнянь.

Їхав-їхав козак і під’їхав до озера. Шукав-шукав човна – немає ніде. Сів і зажурився. Раптом щука женеться за сріблястою рибкою. Прогнав козак щуку. Припливла до берега рибка і говорить:

–Дякую тобі, козаче! Подарую я тобі човна, але спочатку виконай моє завдання. Розв’яжи рівняння на знаходження невідомого від’ємника

Взаємоперевірка (обмін зошитами). Коментування 1учня.

–Ну от, з вашою допомогою впорався козак і з цим завданням . Переплив він озеро і рушив прямо до палацу Змія.

Приповз до нього Змій. У нього - 3 шиї, на кожній – по 3 голови. Скільки голів у Змія?

 І заговорив дев’ятиголовий Змій:

–Де тобі мене перемогти, у тебе й меча немає?

А козак і говорить: …

6. Самостійна робота по варіантах.

А щоб дізнатися, що сказав козак, давайте розв’яжемо ось ці приклади:

 7х6-21=21    - Р             18:2+8=17   -  М              7х7-39=10     -  З

 7х2+5=19     - О             9:3+16=19   -  О              7х4-26=2       -  Б

 7х9-53=10    - З              3х4+21=33  -  Я              7х5-14=21     -  Р

 7х2+10=24   - У          (1учень біля дошки)         7х8-37=19     -  О

 7х4-11=17    - М                                                     7х2+19=33    -  Я

( І варіант)                                                                ( ІІ варіант)

-    Якщо зробите правильні обчислення, то дізнаєтесь, що сказав козак.

( Діти складають із слів вислів:розум – моя зброя).

8. Задачі для кмітливих.

Ну добре,- сказав Змій. Зараз перевіримо, які ви розумні. Якщо почую всі відповіді на запитання, то поверну дітям гарні оцінки.

Коли я стою на одній лапі, то важу 120кг. Скільки буду важити, коли стану на дві лапи?

Один змій без відпочинку може пробігти  15км. Скільки кілометрів зможуть пробігти троє зміїв?

Я молодший за брата на 3 роки, на скільки я буду молодший за нього через 7 років?

 

УІ. Підсумок уроку

Рефлексія

Метод «Мікрофон»

– Яке завдання для вас було найлегшим, а яке складним?

– Про що ви хотіли більше дізнатися?

– Ви правильно розв’язали всі задачі. Змій змушений повернути “10”,”11”,”12”, а козак Іван  поверне їх дітям. Оцінок хороших так багато, що і нам з вами вистачить сьогодні. Козак щиро дякує вам, а найкмітливіші і найактивніші отримають теж хороші оцінки.(Відзначення активних учнів)