Ніхто немає права ображати людину.

Права дитини. Декларація прав дитини
 

Година спілкування у 2 класі

 

Учитель Горобець Л.Г.

 

  Тема. Ніхто немає права ображати людину. Права дитини.

Декларація прав дитини. 
Мета: ознайомити учнів з їхніми основними правами та обов’язками, вчити відрізняти права від обов’язків, закріпити їх в пам’яті учнів, навчати дітей вмінню захищати себе при порушенні прав дитини;

 розвивати культуру дітей, акторські здібності;

виховувати дисциплінованість, повагу до законів України, товаришів. 


                                              Хід заходу

І. Організаційний момент

1. Психоформула 
Люблю я свій розум, 
Увагу та пам’ять. 
Працює мій мозок, 
І вчусь я старанно. 
Сприймаю все нове 
І мислю логічно. 
Вчителя слово 
Здійсню я практично. 
2.Гра «Передай по колу посмішку» (для досягнення згуртованості, для позитивного настрою на роботу) 
- Дорогі діти! Подивіться одне одному у вічі, посміхніться, передайте частинку свого хорошого настрою іншому. От бачите, від ваших посмішок затишніше і світліше стало в класі. 

 


ІІ.  Облаштування куточка добрих справ. 
- На минулому занятті ви говорили про доброту і милосердя. Ще з давніх часів доброта і милосердя були в традиціях нашого народу. Природним вважалося допомогти знедоленому, захистити старих, немічних, скривджених. 
- Народна мудрість говорить: «Хто людям добра бажає, той і собі має». 
Спробуємо зібрати разом наші добрі вчинки. Хай кожен із вас поміркує та запише на аркуші ті добрі вчинки, котрі він зробив за останній тиждень. А ми зберемо наші добрі вчинки разом навколо доброї посмішки, гаразд? Це допоможе нам жити по-доброму і далі. 
(На дошці навколо зображення радісного обличчя з доброю посмішкою діти прикріплюють і зачитують свої картки). 
- Пам’ятайте: добро, зроблене вами, повернеться добром. 
ІІІ. Оголошення теми і мети заняття 
1. Таємничо-чарівна хвилинка. 
- У мене в руках чарівна скринька, а в ній найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати про те, кого там побачили, аж доти, доки всі найцікавіші і найсміливіші не зазирнуть до скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку). 
- То кого ви побачили в чарівній скриньці? (Себе! – відповідають діти, бо на дні скриньки дзеркало!) 
- Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе, людину – найцінніший скарб. Кожен із вас – неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні і саме такої більше на цій землі немає і ніколи не буде. (Звучить аудіозапис пісні О.Білозір "Неповторна кожна людина”) 
2. Вправа « Вузлики» 
- На дошці ви бачите вузлики. Сьогодні на уроці ми спробуємо розв’язати їх 


                               Пра  ва  ди  ти  ни
- Давайте прочитаємо, що написано в ланцюжку. 
- Сьогодні на уроці ми дізнаємось про права та обов’язки дитини, навчимося їх розрізняти. 

 


ІV. Робота по темі
1. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» 
- Діти, а які права має дитина? Прочитайте з дошки асоціативний кущ. 
(Перед очима дітей з’являється «кущ» за відповідями дітей, на «гілках» якого – права дітей) 


 

    на відпочинок і дозвілля                              на любов і піклування



                                                                                             на медичну допомогу  

на спілкування                                     ПРАВА 
                                                                ДІТЕЙ               на навчання
 
2. Вправа «Голівка до голівки». Робота в групах. 
- Діти, попрацюйте в групах і доповніть асоціативний кущ «Права дітей» 
(Перевірка) 

 

 

 

                

 

3. Розповідь про Декларацію прав дитини. 
- Ми говоримо: права дитини. А хто така дитина? 
(Це людина, якій ще не виповнилося 18 років) 
У неньки народилося дитя, 
Дитя моє! Бог дав тобі життя, 
І щоб ніхто не заподіяв шкоди 
Тобі, малесенький громадянине, 
Бог дав закони нашого народу. 
- А що таке Декларація? 
- Декларація прав дитини дуже важливий документ, в якому визначені права дитини. Вона була проголошена 20 листопада 1957 року Генеральною Асамблеєю ООН. Цей закон повинні виконувати люди всієї нашої Землі. 

 

 

 

 


4. Метод «Сюжетно-рольова гра» 
- Діти, сьогодні на уроці для всіх присутніх сюрприз. Чи любите ви казки? Їх люблять і діти, і дорослі. Отже, до нас на урок завітала казка. Але казка наша незвичайна, вона більш сучасна. Послухаємо наших героїв. 
Буратіно : Виходить, що наша держава повинна піклуватися про своїх дітей? 
Мальвіна : О, ви робите незвичайні успіхи, Буратіно! І лише одна – однісінька країна відмовилася. Це Країна Дурнів. 
Буратіно: А цікаво, що це за права, які начебто я маю? 
Мальвіна: Ну, ось, наприклад: «Ніхто не має права ображати іншого, принижувати його, карати». Як це робив Карабас – Барабас. 
Буратіно: Ух ти! Здорово! А ще! 
Мальвіна: А ще кожна дитина має право ходити до школи і вчитися безкоштовно, щоб стати грамотним, розумним і вихованим. 
Буратіно: Подумаєш, а, якщо я не хочу вчитися? 
Мальвіна: Значить, ви порушуєте виконання Конституції. Адже крім прав кожна дитина повинна пам’ятати про свої обов’язки. Ходити в школу, Буратіно, це і ваш обов’язок. 
Буратіно: Я так і знав! Зразу палки в колеса! Я думав, якщо мені дають права, це значить, можна робити що завгодно! 
Мальвіна: Ох, який же ви негідний хлопчисько! Ви не маєте жодних здібностей до правознавства. 
- Усі люди народжуються вільними і рівними, усі мають однакові достоїнства і права. Усі наділені розумом і повинні ставитись один до одного, як брати і сестри, незважаючи на колір шкіри. 
Буратіно: Та це дурість якась написана! Люди не можуть народжуватись однаковими, рівними: наприклад, мій сусід, хлопчик, коли народився, важив 3 кг, а його братик – 2 з половиною… 
Мальвіна: Послухай: народжуватись рівними – це не значить народжуватись однаковими на зріст і вагу або однаково сильними чи красивими. Це значить – народжуватися людьми маленькими і голими. Адже ж ніхто ще не народився на світ міністром з портфелем або генералом з пагонами! 

 

 

5. Читання вірша

Декларація – це просто

 Оголошення всіх прав,

Є права і в дітей, звичайно,

 Треба, щоб усяк їх знав.

 Знайте, що усі ви рівні,

Від народження в правах,

 І людина – змалку вільна,                                    

 Наче в небі синім птах.

Знайте ж, змалечку всіх діток.

Треба вчить, оберігать,                                                       

І ніхто в усьому світі

Їх не сміє ображать.

Треба дітям всього світу

Не сваритись, а дружить.

І по правилах хороших,

 По закону треба жить. 

 

 

Фізкультхвилинка 
Буратіно потягнувся, 
Раз нагнувся, два нагнувся, 
Руки в сторони розвів – 
Мабуть ключик загубив. 
А щоб ключик відшукати, 
Треба нам навшпиньки стати 
6.Інтерактивна вправа « Займи позицію» 
- Послухайте уривок із казки Ш. Перро «Попелюшка» 
- У цій казці дівчинка Попелюшка весь час працює. І тут усіх запросили на бал. «Я теж хочу на бал» - сказала Попелюшка.

 «Ха – ха - ха! Що тобі, замазуро, робити у королівському палаці?» - відповіла мачуха? 
Попелюшка була дитиною. 
Виберіть ту позицію, яка на вашу думку буде правильною. 
- У казці порушені права дитини? (Так або ні). Чому? 
- Так, вірно. Дитина має право на відпочинок і дозвілля. Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці.

Давайте подивимося танець Попелюшки на балу.

 

 

 7. Бесіда
- Діти, кожна людина має не тільки права, але й обов’язки перед суспільством, в якому вона живе. Вона повинна поводитись так, щоб вона не заважала правам і свободам інших людей. 
- Який ваш основний обов’язок ? (Навчатися в школі) 
- Отже, ви зобов’язані вчитися, виконувати посильну для вас фізичну роботу, оберігати природу, навколишнє середовище, в якому ви ростете, поважати права інших людей. 
У школі ваш обов’язок – дотримуватись порядку в навчальному процесі, старанно вчитись, виконувати класні і шкільні доручення. 
Вдома у коло ваших обов’язків входить піклування про членів вашої родини, посильна допомога старшим, догляд за меншими дітьми, гарна поведінка, намагання не засмучувати батьків, добре вчитись у школі, піклуватись про своє здоров’я і здоров’я близьких. Бо посягання на чиєсь здоров’я тягне за собою порушення усіх прав людини. 

 

 

У. Підсумок заняття

1. Творча робота
- Розфарбуйте своїми улюбленими кольорами повітряні кульки, на яких зображено ті обов’язки, які ви виконуєте самі. 

2. Розігрування сценки
Зайченя 
Раз, два, три, чотири, п’ять, 
Вийшов зайчик погулять! 
В мене є смачна цукерка, 
Є скакалка. Є люстерко! 
Лисиця 
Йди сюди, малюк вухатий! 
Мусиш все мені віддати! 
Дай скакалку! Дай цукерку! 
Та й нащо тобі люстерко? 
Це мені воно згодиться. 
Я ж красунечка Лисиця! 
(Лисичка забирає речі, красується, Зайчик плаче, входить Ведмідь) 
Ведмідь 
Декларації, Лисице. 
Ти, звичайно, не читала. 
Є такий закон на світі. 
Це серйозна дуже справа. 
Ображать не маєш права слабших себе і малих! 
Тож віддай все Зайченяті, 
Бо такий закон для всіх! 
- Яке право Декларації порушила Лисиця? (Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.) 
Учитель. Діти, я бажаю вам, щоб ви в своєму житті як можна менше бачили несправедливість і ваші права не порушувались. Ну, а, якщо це все-таки станеться, потрібно звертатись до: 
- вчителя і адміністрації школи (директора, заступників директора); 
- або у службу у справах дітей; 
- міліцію по тел. 102. 

 

ВИХОВНА ГОДИНА      3-4 класи

Ми – проти насильства

 

   Учителі Нестеренко Л.Д., Слюсарева Л.М

 

Тема. Ми – проти насильства. 
Мета: закріпити і поглиблювати знання дітей про права людини, про насильство та його види; формувати навички правомірної поведінки, вміння самостійно приймати рішення, відстоювати власну думку;

розвивати мовлення учнів, елементи логічного мислення;

виховувати толерантність у ставленні до людей. 

                                                          Хід заняття. 

Епіграф заняття: 
 «Добро чиниш – себе прославляєш, зло чиниш – себе принижуєш!             (Цар Соломон)

 

1.     Формування груп. 
Правила групи. 

2.     Оголошення теми та мети заняття. 

3. Розминка «Знайомство». 
Мета: налаштувати дітей на роботу.

Хід розминки: перший учасник групи називає своє ім’я, другий – попереднього учасника і своє, третій – імена двох попередніх і своє і т. д.. 


4. Вправа «Знайди помилку». 
На екрані з’являються зображення. Завдання учасникам: знайти помилку у підписах до зображень. 


5. Визначення поняття. 
Мета: пригадати визначення понять «насильство», «агресор», «жертва», а також - інформацію про види насильства. 
Насильство - це будь-які умисні дії однієї людини по відношенню до іншої, якщо ці дії порушують права і свободи людини і наносять їй фізичну, моральну чи психічну шкоду. 
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає насильство як глобальну загрозу здоров’ю. Згідно із соціологічними дослідженнями, проведеними в різних країнах світу, фізичного чи психологічного насильства зазнає кожна 4 жінка та кожен 10 чоловік. Насильство може бути: 
- Фізичне  побиття, штовхання та нанесення інших тілесних ушкоджень; 
- Психологічне – глузування, образа, приниження, переслідування, пліткарство, примус; 
- Сексуальне – ймовірна або фактична сексуальна експлуатація людини; 
- Економічне – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів та іншого майна, що може призвести до смерті чи завдати шкоду здоров’ю. 
На жаль, багато дій можна назвати насильницькими. Не всі про це знають. Можливо, саме тому багато дітей зазнають насильства, не усвідомлюючи цього. Дуже важливо знати про це, щоб не допускати випадків насильства стосовно себе. 
Агресор – це людина, яка здійснює насильство. Жертва – це людина, яка зазнає насильства. (демонстрація малюнка з агресором і жертвою) 


6. Мозковий штурм «Хто може здійснювати насильство?» 
Мета: досягти учасниками розуміння того, насильство можуть здійснювати різні люди. 
Завдання учасникам: сказати, хто може здійснювати насильство (1 варіант від групи). 


7. Вправа «Перетягну газету». 
Мета: ілюстрація сценарію, в якому розвиваються конфлікти. 
Учасники об’єднуються в пари, отримують газету і згортають її в трубочку, стають на відстані 1 м один від одного, підгинають одну ногу і притримують її рукою. Вільною рукою вони беруть трубочку з газети і починають її перетягувати, прагнучи вивести один одного з рівноваги, але при цьому не розірвати газету.

 
8. Практикум «Аналіз ситуацій». 
Мета: формувати вміння розрізняти види насильства, агресора і жертву ситуації насильства. 
Кожній групі вручається пакет із завданнями. 
Завдання: визначити вид насильства, вказати агресора і жертву ситуації. 
Ситуація 1 
Петрик, зайшовши у їдальню, і, як завжди, сів не на своє місце. До нього підійшла Оленка і попросила звільнити її стілець. Він відштовхнув дівчинку з такою силою, що вона впала на підлогу. 
Ситуація 2 
Під час перерви Юрко бігав по класу і штовхнув Іринку. Дівчинка, падаючи, ненароком розбила вазу на столі вчителя. В клас зайшла вчителька і побачила розбиту вазу. Іринка намагалась пояснити, що трапилось на перерві, але вчителька не вислухала оправдань і нагримала на неї. 
Ситуація 3 
Десятирічні Оля і Леся відпочивали на березі моря. До них підійшли незнайомі чоловіки і запропонували навчити їх плавати. Коли вони опинились у воді, незнайомці дозволили собі брутальну поведінку. 
Ситуація 4 
Після закінчення школи-інтернату Іван повернувся до рідного села. З’ясувалось, що у його будинку проживає співмешканка померлого батька. Вона прогнала його з рідної хати. 
Ситуація 5 
Дмитрик взяв без дозволу ручку Олега. Коли Олег це побачив, вдарив Дмитрика. 


9. Притча «Все залишає свій слід». 
Жив-був один дуже запальний і нестриманий молодий чоловік. І ось одного разу його батько дав йому мішечок з цвяхами і сказав, щоб кожен раз, коли він не стримає свого гніву, вбити один цвях в стовп огорожі. У перший день в стовпі було декілька десятків цвяхів. Другого дня ще більше.. Наступного тижня він навчився стримувати свій гнів, і з кожним днем число забитих в стовп цвяхів стало зменшуватися. Хлопець зрозумів, що легше контролювати свій гнів, ніж забивати цвяхи. Нарешті прийшов день, коли він жодного разу не втратив контроль над своїми емоціями. Він розповів про це своєму батьку і той сказав, що цього разу кожен день, коли синові вдасться стриматися, він може витягнути зі стовпа по одному цвяху. Йшов час, і прийшов день, коли він міг повідомити батька про те, що в стовпі не залишилося жодного цвяха. Тоді батько взяв сина за руку, підвів до огорожі і сказав: «Ти непогано впорався, але ти бачиш, скільки в стовпі дірок? Він вже ніколи не буде таким як раніше. Коли говориш людині що-небудь зле, у нього залишається такий шрам, як і ці дірки. І неважливо, скільки разів після цього ти вибачишся - шрам залишиться». 


10. Коло ідей «Як зупинити насильство». 
Мета: як уникнути ситуації насильства. 
Завдання учасникам: обговорити це питання і запропонувати один варіант. 
• Уникай ситуацій, які можуть призвести до насильства. 
• Говори спокійно і впевнено. 
• Дай агресору можливість зупинитися. 
• Відійди в сторону. Це не ознака слабкості! 
• Не прагни помсти ворогам. Вмій просити пробачення. 
• Попроси допомоги. Це не ознака слабкості чи боягузтва! 
• ПАМЯТАЙ! 
• Ти маєш право відмовитися робити те, до чого тебе примушують силою або образливими, злими словами. 
• Ми подібні, але всі різні. 
• Твоя власність належить тільки тобі. 
• Ти маєш право на допомогу. 
• Кожна людина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов! 


11. Підведення підсумків. Рефлексія. 
Вправа «Чарівна квітка».

 Мета: дати можливість учасникам вислови¬ти свої побажання, і при цьому відчути, що інші уважно слухають і сприймають їх. 
Ведучий пропонує «чарівну» квітку, і кожен учасник бере її в руки і повідомляє групі свої враження від заняття та побажання. 
Ведучий. Сьогодні ми обговорили важливе питання. Сподіваюсь, що ви зможете змінити своє ставлення до світу, людей, які нас оточують. Мудрий цар Соломон багато століть тому назад сказав, що добро прославляє людину, а зло принижує. Тож бажаю вам тільки добра. Сподіваюсь, що це заняття нікого з вас не залишило байдужим!

 

 

ВИХОВНА ГОДИНА

Жорстокість і насильство

 Учителі Репринцева О. О., Юношева Н.В., Горобець Л.Г.

 

Тема. Жорстокість і насильство 

Мета: сформувати уявлення про проблему насилля й жорстокості, їх наслідків для дитини чи інших членів родини; вивчити права дітей, обговорити питання, як захиститися від будь-якого насильства; виховувати вміння попереджувати жорстоке поводження з людьми. 
 

                                  Хід заходу: 

І. Мотивація виховної діяльності. Повідомлення теми і мети виховної години. 
ІІ. Оголошення епіграфа: 

Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. 
                                                                         Конституція України, стаття 51 

1. Вступне слово вчителя: 
Дитячі очі чисті, щирі 
В них видно наміри й думки, 
Вони хоч чорні, сині, сірі 
Бувають радісні й сумні. 
Мабуть, радісними є очі дітей, коли у них щасливе дитинство, коли ніщо не пригнічує і не турбує. А сумними – коли діти зазнають страждань, принижень. 
- Як ви вважаєте, діти, чи правильно говориться в народній приказці: за одного битого сім небитих дають. Висловіть своє ставлення до цього твердження. 
(Вправа «Мікрофон») 
Учитель: На жаль, ми живемо у світі де, на превеликий жаль, існує таке негативне явище, як насилля. Давайте з’ясуємо зміст поняття «насилля». 
Учень 1. Насилля – це застосування особою чи групою осіб засобів примусу щодо іншої особи чи групи осіб. 
Учень 2. Насилля – це дії, що принижують людську гідність, завдають шкоди здоров’ю, а іноді й життю. 
Учитель. Давайте з’ясуємо, які бувають види насилля. 


 


Учитель. А чи належить до насилля торгівля людьми? 
Учень. Звичайно. Бо для цього торговець людьми повинен зволодіти людиною, втертися в довіру до неї, а потім продає особу, навіть без її відома. Використовує для злочинів, для жебрацтва, роблять рабами. У дорослих відбирають паспорти. 

Анкетування: 
1. Скільки вам років? 
2. Ваша стать: дівчина, хлопець. 
3. Як ви ставитеся до різних проявів насильства? 
4. Чи допускав хто-небудь по відношенню до вас насилля? 
• Так 
• Ні 
5. Які прояви насилля ви зазнали по відношенню до себе? 
• Фізичне 
• Емоційне 
• Сексуальне 
• Жодного 
6. Допускав хто-небудь насилля в сім'ї щодо вас? 
• Так 
• Ні 
7. Чи відчували ви жорстоке поводження з боку друзів, однолітків, дорослих? 
• Так 
• Ні 
8. Чи намагалися ви себе захистити? 
• Так 
• Ні 
9. Чи спостерігали ви насилля в сім'ї щодо інших членів родини? 
• Так 
• Ні 
10. По відношенню до кого було направлене жорстоке поводження в сім'ї? 
• До мами 
• До батька 
• До дідуся 
• До бабусі 
• До брата 
• До сестри 
• До тварин 
11. Які вас огортають почуття, коли вам доводиться бачити жорстоке насилля? 
• Страху 
• Ненависті 
• Злості 
• Незахищеності 
• Жахливості 
• Провини 
• Сорому 
• Співчуття 
• Байдужості 
• Жалості 

Мозковий штурм «Хто може здійснювати насилля» 
(записати на плакаті (батько, мати, учень один щодо іншого, вчителі і т.д.)) 
Вчинки дітей 
Учитель. Бувають ситуації, які можуть спровокувати насилля. Часто людина сама своїми діями створює умови для виникнення таких ситуацій 
- Які ситуації? Назвіть їх. (провокації, обзивання один на одного, насмішка, плітки, обмови і т.д.) 
Учитель. Поведінку, яку може спровокувати насилля, називають «віктимною» (латинське жертва), тобто людина поводиться як потенційна жертва, створюючи передумови до насилля. Поведінка може бути провокативною та необережною. Провокативною вважається поведінка, коли потенційна жертва спілкується з незнайомими людьми, відвідує їхні квартири, залишається наодинці з цими людьми. 
Необережна поведінка не є провокативно, але створює умови для зґвалтування чи іншого насильства. Це – необачні вчинки. Наприклад, поява у темному чи безлюдному місці. Якщо дитина знає про це – її шанси стати жертвою значно меншають. 
Учень. А зараз послухайте притчу «Про жорстокість» 
В одному з монастирів Шаолінню майстер навчав учня. І якось учень запитав майстра: 
-Учителю, а як довідатися, наскільки я жорстокий? 
І майстер відповів йому: 
- Щоразу, коли ти будеш завдавати удару своєму ворогові, уяви себе на його місці і відчуй його біль. І якщо ти одного разу не відчуєш болю, знай, жорстокість поглинула тебе. 
Учитель. І народ, у 21 столітті психологи, педагоги, лікарі почали бити на сполох. Жорстокість, агресія починають зростати швидкими темпами. 
- У чому ж причина цього? 
Фахівці констатують, що в першу чергу агресію підлітків і дорослих викликає на телебаченні жорстокості, що батьки не приділяють уваги своїм дітям, вони з головою поглинули у побутові справи. 
Учитель. А тепер давайте переглянемо уривок про жорстокість підлітків (відео з новин ТСН). 
- Яке ваше ставлення до побаченого? Чи доводилося вам зустрічатися з такими явищами, бути свідками таких «розборок»? Якщо так, то якими були ваші дії? 
- Що спричинило таку поведінку дітей? (Діти розповідають, відповідають на запитання) 
Вчитель. Хочу зупинитися на сімейній жорстокості. 
Бесіда: 
1. Що ж таке сімейна жорстокість? 
2. Які є види насилля в сім'ї ? 
Учень. Насильство в сім'ї - це будь-які навмисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого, якщо вони порушують конституційні права й свободи члена сім'ї як людини та громадянина й завдають йому моральних страждань, шкоди фізичному чи психічному здоров'ю. 
Жертва насилля в сім'ї – член сім'ї, який постраждав від фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства з боку іншого члена сім'ї. 
Учитель. Сімейна жорстокість – це застосування щодо дітей різних видів сімейного насильства. 
(заповнення таблиці «Види сімейного насильства») 
• Занедбання дітей 
• Сексуальне насильство 
• Недоїдання 
• Психічний тиск і погрози 
• Приниження 
• Економічні утиски 
• Побиття та інші види фізичного насильства 

Розгляд ситуативних завдань: 
Який вид сімейного насильства наявний у даних ситуаціях? 

Учитель. 
1. Школярка із сльозами на очах розповідає іншим дітям: «Мама мене уб'є, якщо дізнається, що я розірвала нову куртку» (психологічне і фізичне). 
2. Другокласник Ваня боявся п'яного батька, бо той, повертаючись додому вночі, піднімав із ліжка сина й починав його «виховувати» паском (фізичне) 
3. Дівчинка (їй ще немає 6-ти років) чимось образила батька. На знак покарання він не розмовляє із нею місяць. Дівчинка була вражена. Батько вважає, що це нормальна міра виховання (психологічне). 
4. Більшість хлопців із 11 класу мали кишенькові гроші, якими вільно розпоряджалися, але батько Влада сказав: «Матимеш гроші тоді, коли в семестрі буде лише 10-11 балів»(економічне). 
Перегляд відеозапису про насилля в сім'ї (відео з новин ТСН) 
Обговорення відеозапису. 
Вчитель. Основним правовим документом, що захищає дитину від жорстокої поведінки з боку інших осіб, є Конвенція ООН «Про права дитини», яка передбачає в своїх статтях захист від свавільної поведінки, визначає права кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного розвитку, захист від сексуального домагання та від інших форм жорстокої поведінки. Отже, навчіться діти, розрізняти поняття «добро» і «зло». Все, що принижує людську гідність людини – є зло, а все, що звеличує гідність людини – добро. 
Дитина і насильство. Любов і жорстокість. Надія і відчай. Ми всі інтуїтивно тягнемося до світлого в цьому світі. 
Учениця. 
І в житті, як на полі мінному, 
Я просила у цьому сторіччі. 
Хоч би той магазинний мінімум: 
«Люди, будьте взаємно ввічливі». 
І якби на те моя воля, написала б 
Я скрізь курсивами: 
Так багато на світі горя. 
Люди! Будьте взаємно красивими. 
(Ліна Костенко) 

 

Рефлексія 
• Що нового ви довідалися на виховній годині? 
• Де можна застосувати здобуті знання? 
• Чи досягнуті очікувані результати? 

Учитель. Отже, я надіюсь, що у вашому житті ніколи не буде насилля. І що ви ніколи не будете його застосовувати по відношенню до інших людей. Бо це ганебно і жорстоко. Люби ближнього як самого себе і тоді все у твоєму житті буде добре. 

 

2 клас Учитель Горобець Л. Г.

Тема: Знай і виконуй правила дорожнього руху.

Мета :

·       Закріпити і актуалізувати знання учнів з правил дорожнього руху;

·       Розвивати вміння  і навички свідомо дотримуватися правил дорожнього руху, щоб уникнути травм і нещасних випадків ;

·       Розвивати пізнавальні інтереси дітей ;

·       Виховувати навички свідомої та дисциплінованої поведінки на вулиці ;

Хід заняття

1.Вступне слово вчителя

  З кожним роком ви, діти, підростаєте і стаєте більш самостійними, ви ходите до школи, користуєтесь транспортом. І тому ви повинні знати правила дорожнього руху. Наш урок сьогодні так і називається «Знай і виконуй правила дорожнього руху». Неважко вивчити правила, набагато важче  кожен день їх дотримуватись. Незнання або невміння дотримуватись певних правил, необережність часто призводять до втрати не тільки здоров’я, а й навіть життя. І, на жаль, часто нещастя трапляються з дітьми.

                                        Надворі зима чи спека,

Любіть себе та інших поважайте,

своє життя й здоров’я бережіть

І правильну дорогу вибирайте.

Дорогу виберіть до рідної вам школи,

Щоб світлою й безпечною була.

І навпростець теж не ходіть ніколи,

Собі та іншим не бажайте зла.

2.Розгляд малюнків і аналіз небезпечних ситуацій

Подивіться на малюнки, які ПДР порушили діти

 

 

Висновок вчителя: Закон вулиць суворий. Він не любить тих, хто не виконує правил.

3.  Актуалізація знань про світлофор .

         А зараз послухайте вірш-загадку .

Не дракончик він, не джин,

Має він три світлих ока,

Але дивиться одним,

Два завжди відпочивають,

А одне ніяк не спить.

Кольори всі різні мають,

Кожне полум’ям горить,

То червоне, то зелене,

Жовте сонечком блищить.

Так, дійсно, це світлофор.

 

 

Діти , а чи знаєте ви чому світлофор назвали світлофором. Послухайте.

Слово це складене з двох частин: світло і фор , що означає «світло» , зрозуміло, а от що криється за словом «фор». Це слово походить від грецького «форос» і означає «той, що несе», або «носій». Отже, світлофор – це носій світла , той , що несе світло , причому трьох різних кольорів .

         Світлофору вже більше трьохсот років . Він старший за автомобіль і почав свій трудовий шлях на залізниці. Перші світлофори були незручними – поруч з ними стояла людина і міняла скло. Жовтого, попереджувального сигнала не було. Його замінював свисток регулювальника. Довгий час світлофор був двосекційним. У 1929 році перший світлофор з’явився у Москві . Він був схожий на годинник: по його червоному, жовтому, зеленому сектору бігала стрілка . Тепер у великих містах працюють світлофори, які самі можуть пропускати транспорт, їм у цьому допомагає електроніка .

          А зараз учні   нам нагадають , що позначають кольори  світлофора .

1-й учень:

             Водіям , хто помагає?

Це повинен знати ти!

Від біди оберігає, та і всім допомагає

Найбезпечніший пройти .

Цей невтомний трудівник

Три великих ока має .

Він ніколи не дрімає.

Особливо в часи «пік»!

2-й учень :

Три сигнали світлофора

Що накажуть – то закон !

Як червоний загориться –

Терміново зупинись!

3-й учень :

Жовте світло – почекай !

4-й учень :

А зелене сяє світло .

Усміхаючись привітно ,-

Сміло рухайтеся всі:

І дорослі і малі !

Бесіда :

·       Кому дає команди світлофор ?

·       Коли треба починати перехід вулиці?

·       Чи можна починати перехід вулиці на жовте світло?

·       Що треба зробити , якщо загорілось жовте світло , а ви дійшли тільки до середини вулиці?(острівець безпеки)

     4. Актуалізація знань з правил дорожнього руху .

         Молодці , діти , добре знаєте сигнали світлофора і як ними користуватися при переході вулиць .

А тепер відгадайте загадку.

Йде через села і міста , а з місця не зрушить . 

Так, діти, це дійсно дорога. Послухаємо зараз, які раніше були дороги.

1-й учень:

В давні часи дороги були єдиними і для тих, хто їхав, і для тих, хто йшов. Це часто призводило до нещасних випадків. Царі видавали суворі накази, намагалися навести порядок на вулиці. Минав час, але нещасних випадків не зменшувалось. І тоді люди самі вирішили: треба розділити потоки їздових і пішоходів. Почали мостити дороги для їздових і будувати спеціальні доріжки для пішоходів, які назвали французьким словом "тротуар", що означає дорога для пішоходів.
Тротуари трохи піднято над бруківкою, де їздять машини, і відгороджено кам'яною брівкою, яка ще називається бордюр. Пішоходи рухаються у двох напрямках, тримаючись правої сторони.

2-й учень.

А чому саме правої?
В давнину поселення були на великих відстанях одне від одного. Вузькі дороги проходили через густі ліси, тоді небезпечно було ходити без зброї. Коли пішоходи зустрічались, вони звільняли одне одному дорогу, притримуючись правої сторони. Причому в бік зустрічного було повернуто ліву частину тіла, прикриту щитом. З того часу так і залишився правосторонній рух.
А тепер давайте пригадаємо основні правила  дорожнього руху.

5. Актуалізація знань про дорожні знаки .

Чи знаєте ви , що місто розмовляє з транспортом і пішоходами . Ця розмова дуже цікава . Адже вона незвичайна . Всі мовчать , але розуміють один одного . Розуміють тому , що бачать . І водії транспорту , і пішоходи бачать мову вулиць . Ця мова виражена за допомогою …

Відгадайте ребус:

Усі разом :

Ми дорожні знаки ,

Нас потрібно знати .

Водіям і пішоходам ,

І хто їздить ,

І хто ходить.

І дорослим і малим –

Знати знаки треба всім .

 

         Пригадайте свою вулицю. Чи багато на ній знаків? Вони можуть бути розташовані обабіч дороги або над нею. Якщо подивитися на них уважно, то можна побачити, що всі знаки, крім різних малюнків, мають ще й різну форму. Це — кружечки, трикутники, прямокутники, квадрати. Ось деякі з них.

 

 

1-й учень:

Дорожні знаки називають помічниками пішоходів і водіїв. Вони попереджають, наказують, забороняють, дають поради. Щоб їх було далеко видно, їх фарбують у яскраві кольори. Білі трикутники з чорними та червоними символами в червоній рамці – це попереджувальні знаки . Вони попереджують про можливу небезпеку або про те , що водію треба бути дуже обережним .

(пішохідний перехід, діти, дорожні роботи, небезпечні повороти).

 

 

 

2-й учень :

Білі або сині круги з чорними, червоними символами в червоній рамці – це заборонні знаки. Вони можуть забороняти рух якихось видів транспорту, забороняють в’їзд автомобілів , або їх стоянку.

(рух заборонено , в’їзд заборонено, стоянку заборонено, зупинку заборонено)

3-й учень :

Голубі круги з білими символами – це наказові знаки . Вони повідомляють , кому і в який бік можна рухатися . Дозволяють рух на окремих ділянках доріг пішоходам , велосипедистам , водіям іншого транспорту .

(доріжка для пішоходів , доріжка для велосипедистів)

4-й учень :

Білі прямокутники з чорними символами на фоні голубих прямокутників – це знаки сервісу .

Вони сповіщають важливі відомості водіям , пішоходам . Наприклад , про місце відпочинку . лікарню , пост ДАЇ.

6. Фізкультхвилинка .

Вчитель показує знаки, а учні виконують різні дії в залежності від того, який знак показаний.

• «Пішохідний перехід» (крокують на місці),

• «Рух пішоходів заборонено» (стоять на місці),

• «Залізничний переїзд із шлагбаумом» (гудуть «ту-ту»),

• «Слизька дорога» (гойдаються з ноги на ногу),

• «Підземний перехід» (крокують на місці навприсядки).

 7. Закріплення знань про дорожні знаки.

А тепер ми перевіримо , як ви добре вивчили дорожні знаки . Одного разу в місто пробрався злий чаклун . Деякі знаки він забрав , а деякі попереставляв . Давайте наведемо лад у місті .

  (У дітей на партах індивідуальні картки.  Вчитель читає вірші, діти називають знак і позначають його відповідною цифрою)

 
 

 

 

•    Переходити нам слід
Тільки там, де перехід.
І доріжку пішохідну,
Наче зебру, добре видно.

 
 

 

 

•    Ось велике перехрестя,                     
Ген за ним — до школи вхід.
Пам'ятай: для пішоходів
Тут підземний перехід.

 

•    Водії нехай всі знають
І дорогу цю минають,
Бо цей знак попереджає,
Що в'їзд сюди забороняє.

 

 

•    Прямо знак нас не пускає —
Це дорога на завод.
Я повільно повертаю —
Там немає перешкод.
Далі он — хіба не видно? —
Є доріжка пішохідна.

 
 

 

 

     • "Ох" та "ой", синці та гулі. —                                                                   

     Як не знаєш правил руху,

Краще зовсім вже не їздить,

Горе-велосипедисти.

 

7. Перевірка знань правил дорожнього руху.

 Відгадування загадок .

Маленькі будиночки містом біжать ,

Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять .  ( тролейбус , трамвай )

Я не їм вівса , ні сіна ,

Дайте випити бензину .

Усіх коней обжену ,

Кого хоч наздожену . ( машина)

На дорогу я лягаю ,

Яскраво-білий колір маю,

Про ПДР нагадаю,

Хоч ніколи не розмовляю. ( дорожня розмітка)

Є паличка в нього чарівна ,

За мить сто машин зупиняє вона!

Ось паличку вгору він ловко підняв-

Одразу КАМАЗ , мов укопаний став . (регулювальник)

Доповни речення .

На дорогах за містом пішоходи йдуть    …   транспорту .

На тротуарах йдемо  …  правою стороною .

На проїжджій частині дороги  …  ходити .    (назустріч,  правою, не можна)

 

Відповіді на питання:

·        Який рух транспорту встановлений в Україні ? ( правосторонній )

·        Для чого потрібен світлофор? (він регулює рух транспорту і пішоходів)

·        Які бувають дорожні знаки ? ( попереджувальні, заборонні, наказові, знаки сервісу )

·        Пішохідний перехід по-іншому ? ( зебра)

·         Найнебезпечніше місце дороги для пішоходів ? ( перехрестя)

·        Хто стежать за порядком на дорозі? ( працівники ДАЇ)

·        Коли треба бути особливо уважним при переході дороги ? ( на дорозі з обмеженою оглядовістю , несприятливі погодні умови )

Гра «Дозволено-недозволено»

               І проспекти, і бульвари —

Всі шумливі в наші дні,

Ти проходь по тротуару

Лиш по правій стороні!

Пустувати тут, де люди, — ...  (заборонено)

Стань взірцевим пішоходом!

Це — ... (дозволено).

Як заходиш до трамвая,

Краще уперед пройди,

Не крутись, це заважає,

Стій спокійно чи сиди,

їхать "зайцем" — знають всі

Це — ...   (заборонено).

А бабусі дати місце —

Це — ... (дозволено).

 Якщо ти гуляєш десь там,

 Бігаючи, не забудь:

Переходиш перехрестя —

      Особливо пильним будь.

Йти, коли червоне світло, — (заборонено)

На зелене навіть дітям

Йти ... (дозволено).

8. Підведення підсумків .

Молодці, діти. Ви всі гарно попрацювали .

Я сподіваюсь ви і надалі так само гарно будете знати ПДР і завжди їх свідомо виконувати .

Все , усі молодці, всім спасибі . Наш урок закінчився .

 

 

 

Любов сердець своїх маленьких

         дамо тобі, кохана Україно-ненько!

 

(Свято маленьких патріотів у 1-2 класах)

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   Учителі Горобець Л.Г., Репринцева О.О., Юношева Н.В.

 

 

 

 

 

 

                      

 

 

2015

                              Любов сердець своїх маленьких дамо тобі,

кохана Україно-ненько!

 

(Свято маленьких патріотів у 1-2 класах)

ВИХОДЯТЬ ВЕДУЧІ З КОРОВАЄМ

Ведуча: Добрий день вам, люди добрі,

Раді з святом вас вітати!

І від серця щирого

Щастя та добра бажати.

І на знак поваги хліб візьміть із сіллю,

Щоб жилось по правді, щоб жилось у мирі!

Ведуча: Є з усіх одна країна

Наймиліша нам усім.

То – прекрасна Україна,

Нашого народу дім.

Ведуча: На свято вас просимо

Гуртом й поодинці,

На свято веселе,

Бо ми – українці!

ВХІД ДІТЕЙ

 

Дитина. Гляньте, як гостей багато!
Прийшли вони на наше свято!
Радо нас усіх вітають
І оплесками зустрічають!

Дитина. Вітають усіх українські малята!
Ми всі готувалися довго до свята:
Вивчали таночки, веселі пісні,
Для вас готували виступи свої.

1 дит.: Хоч маленькі ми ще діти,

Мов весняні дрібні квіти,

Величаємо в цю днину

Нашу матір – Україну!

2 дит.: Кохаю край наш дорогий,

Що зветься Україна.

Вітчизні хочу я своїй

Зрости достойним сином.

Ведуча: Слова палкі, мелодія врочиста …

Державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

ЗВУЧИТЬ ГІМН УКРАЇНИ

Ведуча: Дитино, глянь навкруг, яка твоя земля:

Красива, дивовижна і єдина.

Усе тут дороге: ліс, гори і поля,

Бо це Вітчизна наша – Україна!

1 дит.: Рідна моя Україно!

Земле люба і єдина,

Тут Тарасові стежки,

Солов’їнії пісні.

2 дит.: Тут калина і верба,

Тут і радість, і журба,

Ніжне материнське слово

І така чудова мова.

3дит.: Ніби птаха легкокрила,

Волелюбна і щаслива,

Краю ніжній і святий,

Я люблю тебе, ти – мій!

ПІСНЯ «НА НАШІЙ УКРАЇНІ» (Н.Май)

1 дит.: Моя Батьківщина – це вишеньки цвіт,

І верби над ставом, й калина.

Моя Батьківщина – це мрії політ,

Це рідна моя Україна!

2 дит.: Моя Батьківщина – це наша сім'я,

Затишний куточок і хата.

Це мама, татусь, бабця, дід мій і я,

Всі рідні і друзів багато.

3 дит.: Моя Батьківщина – це злагода й мир,

Та небо бездонне й чудове.

Це пісня чарівна, що лине до зір,

Й дитинство моє світанкове.

4 дит.: Моя Батьківщина – ліси і поля.

Від них в нас і радість, і сила.

Це та найсвятіша і рідна земля,

Що кожного з нас народила.

5 дит.: Прапорець, що я тримаю, для мене – єдиний,

Прапорець цей, що я маю – символ України.

Нема в світі більш святого й не буде ніколи,

Від край неба голубого над пшеничним полем.

 

1 дів.: Не дивися, ненько, що я ще маленька,

Пройде час швиденько – підросту, як слід.

По своєму роду я – козачка зроду –

Хай гордиться мною весь козацький рід.

2 дів.: Заплету в косичку я червону стрічку,

Одягну віночок – буде добрий знак, –

Вишиту сорочку, плахту на шнурочку,

Та й почну веселий запальний гопак.

3 дів.: Я – козачка мала, україночка,

Мені татко учора казав,

Що дідусь мій на острові Хортиця

Був у війську хоробрий козак.

4 дів.: Коники бистренькі, шабельки гостренькі –

Гей, виходьте, славні наші козаки!

Миттю приберуся, павою пройдуся –

Файно потанцюю з вами залюбки.

ТАНОК

Ведуча: У кожного народу є святині,

Святині є і в рідній Україні:

Батьківська хата, материнська пісня,

Рушник на образах пречистих,

Дівочий віночок, червона калина,

І хліб український – наша святиня.

Вони – наша спадщина, наш оберіг.

Вони – наша гордість на весь білий світ!

1 дит.: Подивись на квіти України.

Скільки квітів у її саду!

Кожна квітка – справжняя перлина.

Як намисто я вінок сплету.

2 дит.: Виберу найкращі з усіх квітів,

Душу квітів зможу прочитати

І вінок найкращий в світі

Буде ненька-Україна мати.

Ведуча: Український рушник… З вишитими квітами, зірками, птахами… Від сивої давнини і до наших днів, у радості й горі він був і є невід’ємною часткою нашого життя та побуту. Його порівнюють з піснею, вишитою нитками на полотні.

1 дит: Вишивала матінка рушники,

На долю щасливую, на роки.

І лягали ниточки по одній.

Ранком все всміхалося сонце їй.

2 дит: Вишивала матінка вечерком,

І лягали хрестики всі рядком,

Бо трудилась матінка до зорі,

Щоб щасливо жилося дітворі.

3 дит: Вчила рідна матінка всіх пісень.

І добру навчала нас кожен день,

Садила барвіночок край вікна,

Щоби доля була в нас не сумна.

ТАНОК З РУШНИКАМИ («Пісня про рушник»)

Ведуча: Що ви, хлопці, зажурились?

Та невже ви притомились?

Годі думати, гадати,

Нумо до дівчат гуляти!

Хлопчик: Дівчата! Знаємо ми, які ви гарні господині, то, може, ви нас почастуєте?

Дівчинка: Почастувати можемо! І улюблені страви знаємо! Одну страву ми приготували. Відгадайте яку.

Місили, місили, ліпили, ліпили,

А тоді – хіп та в окріп,

В масло та сметану.

Хто зуміє відгадати,

Того будемо частувати!

Хлопці: Та це ж вареники!

Ведуча: Так-так, це вареники. То ви хочете вареників?

Хлопці: Хочемо!

Ведуча: Тоді виходьте, дівчата вас почастують варениками.

ДІТИ ВИХОДЯТЬ НА ШИКУВАННЯ

1 дит.: Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,

Бо щастя жити ти мені дала.

Для мене ти одна – і рідна, і єдина,

Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!

2 дит.: Я – твій громадянин, я прагну підростати,

Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла.

Моя свята і рідна, Україно мати,

Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!

3 дит.: Я хочу, щоб сонце світило яскраве,

Купало обличчя у водах Дніпра.

Буяли шовкові, уквітчані трави

І мирно вставала щоранку зоря.

4 дит.: „Ми вірим в майбутнє твоє, Україно!” –

Говорять сьогодні дорослі й малі,

Бо ти в нас – найкраща, бо ти в нас – єдина,

Немає другої такої землі!

Діти (на фоні музики):

· Я – україночка!

· Це – моя рідна земля.

· Тут мої любі мама і тато.

· Тут я зростаю щасливим.

· Нехай у кожної дитини буде любляча сім’я.

· Хай небо буде завжди чисте.

· Хай золотом колосяться наші поля.

· Хай серця повняться добром.

· Хай лихо оминає наш край.

· Хай злагода й добре увійде в кожен дім.

· Я безмежно люблю свою країну.

· Я гордий тим, що я українець.

· Ми твоє майбутнє, Україно.

Ведуча: Любіть свою країну,

пам’ятайте її минуле,

творіть щасливе сьогодні

і вірте в краще майбутнє!

Ведуча: Ось і добігає кінця наше свято.

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Шануй, люби, оберігай

Усе, що зветься…

Діти: Україна!

 

 

 

 

 

 

Ведуча: Храни Вас, Боже, храни нас, Боже, і нашу рідну неньку Україну. Нехай все буде у Вас добре. Хай Вам щастить.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виховний захід у 3-4 класах